1. Haberler
  2. Savunma Sanayi
  3. Uçan KORAL geliyor

Uçan KORAL geliyor

featured

Elektronik harp özel görev uçakları geliştirilmesi amacıyla başlatılan Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz Kabiliyeti (HAVA-SOJ) Projesi için Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında sözleşme imzalandı.

Hava Soj Projesi için düzenlenen törende Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz hazırlanan panele imzasını koydu.

Başkanlık binasındaki Nuri Demirağ Salonu’nda düzenlenen törende konuşan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Kuvvetlerimiz dünyada çok çok az ülkede olan bir kabiliyete kavuşacak” derken ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün ise HAVA SOJ’un caydırıcı olacağına işaret etti.

Proje kapsamında yapılacak 4 HAVA SOJ sisteminin 2023 yılından itibaren Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor. Sözkonusu sistemle düşman haberleşme sistemleri ve radarlarının (hava savunma, erken ihbar gibi) tespit ve teşhis edilmesi ve bunların özellikle sınır ötesi harekatta dost unsurlara karşı kullanılamaması amacıyla karıştırılması, aldatılması ve köreltilmesi hedefleniyor.

KORAL ismiyle bilinen Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz (KARA SOJ) sisteminden daha üstün teknolojik özelliklere sahip olan HAVA SOJ sistemi, bir hava aracı üzerinde pek çok elektronik harp kabiliyetini bir araya getirecek. Bu kabiliyette dünyada bilinen başka bir sistem bulunmuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Uçan KORAL geliyor
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir