Üç AB ülkesi, Avrupa’nın en büyük hava savunma projesinde (FCAS) ikinci adıma geçiyor

featured

Almanya’da Savunma Bakanlığı, Avrupa’nın en büyük hava savunma projesi olan Yeni Nesil Hava Muhabere Sistemi (FCAS) projesi çerçevesinde geliştirilen yeni savaş uçağı çalışmalarında bir sonraki adıma geçilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Alman Savunma Bakanı Christine Lambrecht, anlaşmaya Ukrayna krizi sırasında varılmasının “çok önemli bir adım” olduğunun altını çizerken bu sayede Avrupa’nın askeri yeteneklerini güçlendirme hedefinde önemli bir “know-how” sağlanacağını vurguladı.

Fransa, Almanya ve İspanya’nın ortaklaşa yürüttüğü projenin bütçesinin 100 milyar euronun üzerinde olduğu belirtiliyor.

Genel olarak Fransa’nın sorumluluğunda olan projede “eşit şartlarda iş birliğine dayalı bir yaklaşım” vurgusu yapılırken İspanya Savunma Bakanlığı da Madrid’in proje için 2,5 milyar euro bütçe ayırdığını ve bu miktarın 525 milyon euroluk ilk kısmının 2023’te ödeneceğini duyurdu.

Projede Fransa’yı Dassault, Almanya’yı Airbus ve İspanya’yı Indra temsil ediyor. Geliştirilecek savaş uçağının 2040’tan itibaren Fransız Rafale ile Alman ve İspanyol Eurofighterların yerini almaya başlaması planlanıyor.

Almanya ile Fransa arasında “gerginlik yaratan” proje

Savaş uçakları ve silahlı insansız hava araçlarını (SİHA) da kapsayan proje ilk olarak 2017’de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya’nın o dönemki şansölyesi Angela Merkel tarafından duyurulmuştu.

Göçmen krizi ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının ardından Avrupalıları birleştirmeyi amaçlayan proje son dönemde iki ülke arasında gerginlik kaynağı oldu.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Üç AB ülkesi, Avrupa’nın en büyük hava savunma projesinde (FCAS) ikinci adıma geçiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir