TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil: Türkler yapamaz algısını kırdık

featured

Geçtiğimiz günlerde ilk uçuşunu yapan HÜRJET ve ATAK-2 helikopterleri ile ilgili TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, TEKNOFEST’te önemli açıklamalarda bulundu. Kotil ayrıca Milli Muharip Uçak (MMU) ve ANKA-3 ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen TEKNOFEST, Atatürk Havalimanı’nda vatandaşların yoğun ilgisi ile sürüyor. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, CNN Türk’ten Fulya Öztürk’e HÜRJET, ATAK-2, MMU ve ANKA-3 gibi projelerle ilgili önemli bilgiler verdi.

Temel Kotil, geçtiğimiz günlerde ilk uçuşunu yapan HÜRJET ile ilgili “İlk uçuşta 10 numara tuttu” ifadelerini kullandı. İşte Temel Kotil’in açıklamalarından satır başları:

“HÜRJET’imiz uçtu. İlk uçuşunda kalkıştan sonra genelde uçaklar problem yaşar. Bu uçağımız F-16’dan daha iyi bir kalkış yaptı, düz bir çizgi ile yukarı çıktı, seyahatlerini gerçekleştirip pistte önemli bir şekilde indi. Bu uçak tümüyle yerli bir tasarım, mühendisler Türk mühendisleri. Çok genç arkadaşlar var bizde bu uçağı tasarladılar, 30 yaşın altında mühendis ve yaş ortalamamız bizim. İlk uçuşta 10 numara tuttu.

İlk uçuşun bu kadar kaliteli olması, ilk uçuşta da isabet alması üzerine ilgileri çekti. Uçağın başka özelliği var. Bir Boeing ABD’de yapıyor, ikinci uçak Güney Kore’de T-50 diye yapıyorlar, Bu üçüncüsü.

‘TÜRKLER YAPAMAZ ALGISINI KIRDI’

Üç uçaktan birini yaptık, Türkiye yapınca en iyisini yapar. Bu uçağın başarılı uçması bizde bir algıyı kırdı. Türkler yapamaz. Bu 2018’de başladı 2025’te teslimatı yapılıyor rakiplerine göre 5 yıl önden gidiyor. Boeing’in projesi bizden önce başladı, 2025’te teslim edeceğiz, Boeing daha teslim etmedi. HÜRJET dünyada ses getirdi.

HÜRJET NE KATACAK?

Hava kuvvetlerinde eski uçaklar var onların yerine geçecek. 14 tane sipariş aldık 2025’te teslim ediliyor. Yurt dışı ihalede varız onları da alırsak çok güzel ihracat olur. Donattığınız zaman küçük bir F-16 haline geliyor.

HANGİ ÜLKELERİN İLGİSİNİ ÇEKTİ

Uzak Doğu’da Malezya olsun, onların ilgisini çekiyor. Biz bunu silahla donattığımız zaman İHA’ların SİHA’ların yaptığı başarıyı bunu yaşatacağız diye düşünüyorum.

Sıfırdan Türk mühendisleri yaptı, uçuşu da çok güzeldi, stabildi, test uçuşlarına devam ediyor. 2025’te ayda 2 tane yılda 24 tane yapıp paramızı kazanacağız.

MMU İLK TAKSİSİNİ YAPTI, İLK UÇUŞU NE ZAMAN?

Yıl sonunda, aralık ayında olacak. İkisi aynı stil uçak, süpersonik insanlı uçak bunlar. Bütün tasarımlar, yakıt devreleri aynı. İlave bazı sistemler koymak lazım yoksa Milli Muharip Uçak’ı da uçururduk.

‘MİLLİ MUHARİP UÇAĞA CUMHURBAŞKANI İSİM VERECEK’

MMU Türkiye’nin stratjik uçağı, 5. nesil bir savaş uçağı. ABD, Rusya, Çin yapabiliyordu sonra biz yaptık. Fransızlar, Almanlar da çalışıyor. 2028’de 20 uçağı hava kuvvetlerimize teslim ediyoruz. ANKA-3’ümüz Milli Muharip Uçakla birleştiği zaman 6. nesil savaş uçağı oluyor. Tek bir uçak etrafta birçok insansız uçak, artık düşmanlar korksun.

‘ATAK-2 İLK UÇUŞUNU YAPTI’

ATAK-2’de ilk uçuşunu yaptı, genç mühendisler geldi. Biz çok genç mühendis kullanıyoruz. Bununla çok gurur duyuyoruz.

On numara uçuş yaptı, uluslararası medyada yorumlar şöyle bu kadar çabuk nasıl yaptılar? Soğuk savaş zamanında siz de böyle yapıyordunuz biz de şimdi böyle çalışıyoruz. Bizim de acelemiz var çok çalışıyoruz, sonuç alıyoruz. Stabil uçması yapabilirliğimizi gösterdi. Bunların uçması, MMU’nun taksi yapması, GÖKBEY’in yerli motorla uçması hem çalışanlarımızda artık biz bu işi becerdik anlamına geliyor. Hem de Türkiye gençlerine yaparız mesajı oluyor.

GÖKBEY JANDARMAYA TESLİM EDİLECEK

Jandarmaya 3 tane teslim ediyoruz. Her şeyi yerli bu da devrim. Uçtan uca yapabiliyoruz, uçakta yerli ekipmanlar var. Motoru yerli değil, milli muharipte 2028 yılında yerli motor geliyor. HÜRJET’in motoru yerli değil. ATAK-2’de motoru Ukrayna’dan geliyor gerisi yerli.

TUSAŞ ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE NE YAPACAK?

Ürün olarak 5 tane ürünü çıkardık. Şu anda tasarımı devam eden GÖKBEY’in büyüğü olan, 20 kişi çalışan yeni bir 10 tonluk helikopterimiz geliyor. İnsansız bir helikopter yapıyoruz onu da inşallah gösteririz. ANKA-3’ümüz, hayalet uçak diyorlar ya bu uçağımız görünmez bir uçak, 1.5 ton üzerinde patlayıcı mühimmat taşıyor. Önümüzdeki günlerde ilk uçuşlarını yapacak 2025’te teslimatını yapacağız.”

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil: Türkler yapamaz algısını kırdık

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir