TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil açıkladı… KAAN’ın fırlatma koltuğu ilk testi geçti

Türkiye'nin en önemli teknoloji projesi milli muharip uçak KAAN'ı bu yılki ilk uçuşa hazırlamak için yoğun mesai harcanıyor.

YouTube video

Türkiye’nin en önemli teknoloji projesi milli muharip uçak KAAN’ı bu yılki ilk uçuşa hazırlamak için yoğun mesai harcanıyor.

Türkiye’nin en önemli teknoloji projelerinden milli muharip uçak KAAN’a ilişkin soruları yanıtlayan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, şu ifadeleri kullandı:

“KAAN mekanik testlerden geçiyor. Takvime devam ediyoruz. Bu yıl içinde Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi ilk uçuşu gerçekleştireceğiz. Fırlatma koltuğunu İngiltere’den alıyoruz. Testleri İngiltere’de yapılıyor. KAAN’ın bir ön kısmını yapıp oraya gönderdik testlerde kullanılması için. İlk fırlatma yapıldı, ikinci fırlatma yapılacak. Böylece Allah korusun, uçarken bir terslik olursa pilotumuzun kurtulması sağlanacak. Program aynen devam ediyor. Herkeste on numara heyecan var. Bize hizmet veren firmalar da çalışıyor. Sözümüz söz, Allah tutmayı nasip etsin.”

Milli savaş uçağı KAAN'ın fırlatma koltuğu ilk testi geçti

Savunma ihracatında yukarı ivme sürüyor

Şirketin ve sektörün ihracat performansına yönelik sorular üzerine Temel Kotil, aynı zamanda Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu anımsatarak, sektörün ihracat performansındaki artışın sürdüğünü ve bu yıl yaklaşık 6 milyar dolar rakamının görüleceğini söyledi.

thumbnail
İlişkili Haber
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milli Muharip Uçak KAAN’ın 2023 senesi bitmeden havalandığını göreceğiz

Çok kontrat imzalıyoruz

Aynı durumun TUSAŞ için de geçerli olduğunu bildiren Kotil, şunları kaydetti:

“Çok kontrat imzalıyoruz. Ülkenin ileriye dönük siparişlerinin artışı üretimde verebildiğimizin çok üzerinde. Türkiye’ye önümüzde 3-4 yıllık çok güzel siparişler geçiliyor. Bunları gerçekleştirince 3 yıl sonra diyelim 20 milyar dolarları görürüz. 20 milyarı görürsek Türkiye, savunma sanayisinde dünyada oyuncu oluyor. İhracatın ithalatı karşılama oranına bakarsanız ithalatın 2 katı ihracat yapıyoruz. Türkiye savunma sanayisinde artı pozisyonunda.”

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil açıkladı… KAAN’ın fırlatma koltuğu ilk testi geçti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir