TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, 10 bin mühendise ulaşmak istediklerini söyledi

featured

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, 10 bin mühendise ulaşmak istediklerini belirterek, “Gençler, bize geldiğiniz zaman biz sizi fazlalık görmüyoruz. İşi devretmek için fırsat görüyoruz” dedi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nce (MÜSİAD) “Fark et” temasıyla düzenlenen Vizyoner’21 zirvesinde konuştu.

Gençlere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Kotil, TUSAŞ’ın 11 bin çalışanın bulunduğunu, kendisinin de şirkette 5 yılı tamamladığını ifade ederek, “Elimi 5 yapınca Cumhurbaşkanımızın ‘Dünya 5’ten büyüktür’ sözü aklıma geldi. Bunda çok anlam yüklü. Gerçekten dünya 5’ten büyük” diye konuştu.

İTÜ Uçak Mühendisliği bölümünden 1983 yılında mezun olduğunu kaydeden Kotil, mezun olduktan sonra en büyük problemin nerede iş bulunacağı olduğunu anlattı.

Kotil, Milli Muharip Uçak konusuna da değinerek, “Yapamayız, edemeyiz, olmaz, yaptırmazlar, bir alüminyum blok bile dökemeyiz” diye çocukluğunun geçtiğini anlatarak, “Hiç ilgisi yok. Şu anda biz uçağı yapıyoruz. Sayın Binali Yıldırım ’18 Mart 2023’te bu uçağı hangardan çıkaramazsanız biz sizi 18 Mart Köprüsü’nden çıkaracağız’ dedi” şeklinde konuştu.

TUSAŞ’ın Hürjet ve Atak 2 helikopteri hakkında bilgi veren Kotil, “Mühendis olarak 4 bin 600 mühendisimiz var. En azından 3 bin 600’ü yeni mezun. Hani yeni mezunları işe almıyorlar ya biz çok alıyoruz. Zaten eski mezunlar yok ki, bir yerlerde iş bulmuşlar. Biz hep yeni mezun alıyoruz. Yılda 1.000 mühendis alıyoruz” diye konuştu.

“Gençler, bize geldiğiniz zaman biz sizi işi devretmek için fırsat görüyoruz”

Kotil, Avrupa’daki iki önemli rüzgâr tünelinden birini yaptıklarını anlatarak, “100 milyon dolar harcıyoruz. Allah bağışlasın devletin parasını harcıyoruz. Ama iyilik için harcıyoruz. Siz gençler kullanın diye harcıyoruz. Bir ülke uçak yapacaksa rüzgar tüneline ihtiyacı vardır” dedi.

10 bin mühendise ulaşmayı istediklerini belirten Kotil, “Gençler, bize geldiğiniz zaman biz sizi fazlalık görmüyoruz. İşi devretmek için fırsat görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kotil, gençlere eğitim de verdiklerini anlatarak, Türkiye’nin geldiği noktada satacak birçok şeyinin bulunduğunu, buna ihtiyacı olan ülkeleri kendi gözleriyle gördüğünü söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, 10 bin mühendise ulaşmak istediklerini söyledi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir