Türkiye’ye Kimlikle Giriş Kolaylığı ile Romanya’dan Gelen Ziyaretçi Sayısında Artış Bekleniyor

featured

Türkiye’ye Kimlikle Giriş Kolaylığı ile Romanya’dan Gelen Turist Sayısında %50 Artış Bekleniyor. 21 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Romanya vatandaşlarına kimlikle Türkiye’ye giriş hakkı tanındı. Bu yeni düzenleme sayesinde Rumen turistlerin Türkiye’ye yapacakları seyahatlerde, her 180 gün içinde 90 güne kadar ikamet süresi boyunca vize muafiyeti sağlanacak. Bu kararın ardından, Türkiye’ye gelen Romanya vatandaşı ziyaretçi sayısının yüzde 30-50 oranında artması bekleniyor.

Kimlikle Girişin Turizme Etkisi

Ekonomim’den Selenay Yağcı’nın haberine göre, Romanya vatandaşlarına sağlanan kimlikle giriş imkanı, bu ülkeden gelen turist sayısını önemli ölçüde artıracak. Geçtiğimiz yıl 990 bin olan Rumen turist sayısının, bu yıl 1,5 milyonu aşması öngörülüyor. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, bu tür düzenlemelerin turizm verilerine her zaman pozitif etkisi olduğunu belirtti ve Romanya’dan gelen turist sayısının en az yüzde 30 artacağını ifade etti. Eresin, “Seyahat için ayrılan bütçeye pasaport ve vize giderleri de ekleniyor. Bu giderler olmadığında ayrılan bütçe tatilde kullanılıyor, bu da turistlerin daha yüksek segment otellerde konaklamasına veya alışverişe yönelmesine imkan tanıyor” dedi.

Antalya’ya Gelen Turist Sayısında Artış Beklentisi

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Saatçioğlu da, Romanya’nın Antalya’ya en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında 7. sırada olduğunu belirterek, bu kararın ardından bölgeye gelen turist sayısının en az yüzde 50 artmasını beklediklerini kaydetti. Saatçioğlu, “Vizesiz girişlerin rezervasyonlara pozitif yansıması son dakika rezervasyonlarını artıracaktır” dedi.

Polonya Örneği

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu ise, Polonya ile yapılan düzenlemenin ardından bu ülkede yapılan güçlü iletişim çalışmalarının meyvelerini topladıklarını hatırlattı. Kavaloğlu, Romanya’da benzer bir etki beklediklerini ve sadece Antalya’ya gelen turist sayısının 500 bini aşmasını hedeflediklerini ifade etti. “Özellikle ana pazarımız olan Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde savaş nedeniyle yaşanan durağanlık göz önünde bulundurulduğunda, böyle bir hamle sektör için çok önemli” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türkiye’ye Kimlikle Giriş Kolaylığı ile Romanya’dan Gelen Ziyaretçi Sayısında Artış Bekleniyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir