Türkiye’nin Milli Muharip Uçağı KAAN’ın kokpit kapağı temizlik sopasıyla mı destekleniyor? İletişim Başkanlığı’ndan KAAN açıklaması

Bültende, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan "Türkiye'nin Milli Muharip Uçağı KAAN'ın kokpit kapağı temizlik sopasıyla destekleniyor" iddiasının doğru olmadığı belirtildi.

featured

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezince Dezenformasyon Bülteni’nin 67. sayısı yayımlandı. Bültende, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan “Türkiye’nin Milli Muharip Uçağı KAAN’ın kokpit kapağı temizlik sopasıyla destekleniyor” iddiasının doğru olmadığı belirtildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Türkiye’nin savaş uçağı KAAN’ın kanopisinde görülen ekipmanın, “hold open rod” denilen ve uçaklarda kokpit kapağının açık kalmasını sağlayan bir güvenlik ekipmanı olduğu bildirildi.

Türkçe, “açık tutma sopası” anlamına gelen “hold open rod”un, büyük ve ağır kapılar veya kapakları açık tutmak için kullanıldığı belirtilen bültende, hidrolik özellikli bu ekipmanın, uçak ve kara tipi askeri araçların yanı sıra sivil alanda da kullanıldığı kaydedildi.

2
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türkiye’nin Milli Muharip Uçağı KAAN’ın kokpit kapağı temizlik sopasıyla mı destekleniyor? İletişim Başkanlığı’ndan KAAN açıklaması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir