Türkiye’nin gurur günü… Milli Muharip Uçak Kaan ilk uçuşunu yaptı!.. İşte Kaan’ın ilk uçuşu

YouTube video

Uçuş öncesinde fırlatma koltuğu testleri, tam boy statik testi, kontrol yüzeylerinin atalet ve statik testleri, iniş takımı düşürme testleri, sistem entegrasyon laboratuvarında aviyonik sistem testleri, yakıt testleri gibi aşamaları tamamlayan KAAN, son olarak pistte yavaş ve hızlı taksi testlerini gerçekleştirdi.

KAAN, sabah saatlerinde Mürted Hava Meydanı’nda yeniden piste çıkarak motor çalıştırdı ve ilk kez havalandı.

KAAN’ın ilk uçuşunda pilot koltuğunda test pilotu Barbaros Demirbaş oturdu.

Milli muharip uçak KAAN ile Türkiye, bu seviyede (5. Nesil) uçak üretebilen 5 ülkeden biri olacak.

KAAN, insansız hava araçları, havadan ihbar, kontrol gibi platformlar ve tedarik edilmesi planlanan diğer unsurlarla ortak çalışabilecek.

Türkiye’nin milli muharip uçağı KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirdi.Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen Milli Muharip Uçak Kaan ilk uçuşunu bugün gerçekleştirdi. Uzunluğu 21 metre, kanat açıklığı 14 metre olan Kaan ile Türkiye 5. nesil uçak üreten sayılı ülkeler arasına girdi.

YouTube video

Milli Muharip Uçak Kaan’ın uçuşundan ilk görüntüler…

Genelkurmay Eski İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, “Kaan’ın seri üretime geçmesi 10 yılı bulur. Ancak seri üretime geçtikten sonra Türk Hava Kuvvetleri, İsrail dahil bölgedeki en güçlü hava kuvvetleri haline gelecek” dedi. Pekin hava filosunun büyük bir kısmının Kaanlardan, kalanının da modernize edilmiş F-16’lardan oluşacağını ifade etti.

Milli Muharip Uçak Kaan

KAAN’IN F-35’TEN ÜSTÜN ÖZELLİKLERİ VAR

Pekin, Kaanların bazı özelliklerinin İsrail ve ABD’nin elindeki F-35’ten daha üstün olduğunu belirtirken “İkisi de görünmez teknolojiye sahip. Ancak Kaan F-35’den daha fazla mühimmat taşıyabiliyor. Yerli ve milli Gökdoğan ve Bozdoğan füzeleri takılabiliyor. Ayrıca Kaan çift motorlu. Manevra kabiliyeti daha yüksek ve menzili daha uzun. Üstelik muazzam bir elektronik harp yeteneğine sahip” dedi. Türkiye F-35 savaş uçaklarının üreticilerinden biri konumundaydı. Türk Hava Kuvvetleri’nde yaklaşık 100 adet F-35 alınması planlanıyordu. Ancak 2019 yılında haksız yere F-35 programından çıkartıldı.

YERLİ MOTOR YOLDA

İsmail Hakkı Pekin Milli Muharip Uçak Kaan için henüz işin başında olduğumuzu söyleyerek “Çok test yapılması lazım. İlk prototipler ABD’den alınan F-16 motorları ile uçacak. Ancak TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) yerli motoru üretmek için olağanüstü bir çalışma halinde” açıklamasında bulundu.

Emekli General Pekin Kaanların üretiminde İngiliz BAE Systems şirketi ile ortak çalışıldığını ifade ederek “İngilizler de 6. nesil uçak için çalışmalara başladılar. Bu uçağın üretiminde Kaan’dan öğrenilen teknolojileri kullanıyorlar. Yani aslında Kaan’da 6. nesil uçaklarda kullanılan teknoloji var” dedi.

KAAN 17 Mart 2023’te hangardan çıkarak pist başı yaptı. Geride kalan 9 aylık süreçte Türk mühendisleri tarafından gökyüzüyle buluşturulmak için hazırlandı. İlk uçuş görevi için girdiği testleri başarıyla tamamlandı.Tasarım ve imalatıyla milli olan KAAN’ın kanat açıklığı 14, yüksekliği 6, uzunluğu ise 21 metre. Kokpiti ise tek kişilik. Çift motoru, yüksek manevra kabiliyeti, radara düşük görünürlüğü, gövde içi silah taşıyabilmesi ve elektronik harp kabiliyeti de KAAN’ın dikkat çeken özelliklerinden.

2040 YILINDA 300 UÇAKLIK MUAZZAM BİR FİLO

Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, Milli Muharip Uçak Kaan’ın Türk Hava Kuvvetleri için çok büyük bir güç çarpanı olacağını söylüyor. Karakuş “Ancak biraz zamanı var. İlk uçağın 2030 yılında teslim edilmesi bekleniyor. Üretimi de 2040 da tamamlanacak. 2040 yılında Türk Hava Kuvvetleri 300 uçaklık muazzam bir hava gücüne sahip olacak” dedi.

YUNANLARIN RAFALE’SİNDEN ÇOK DAHA İYİ

Geçtiğimiz yıllarda Yunanistan Fransızların Rafale uçağından 24 adet sipariş etmişti. Milli Muharip Uçak Kaan’ın 5. nesil bir uçak olduğunun altını çizen Karakuş “Kaan kesinlikle bu Rafale uçaklarına üstünlük sağlayacak” diye ifade etti. 5’inci nesil Kaanların aksine Rafale’ler daha eski olan 4,5’uncu nesil teknolojiye sahip. Örneğin Kaan’ın radara karşı görünmez yeteneği varken Yunanistan Hava Kuvvetleri elindeki Rafale’lerde böyle bir özellik bulunmuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türkiye’nin gurur günü… Milli Muharip Uçak Kaan ilk uçuşunu yaptı!.. İşte Kaan’ın ilk uçuşu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir