Türkiye’deki yangın söndürme faaliyetlerine katılan İspanyol ekip ülkesine döndü

featured

Ülke tarihinin en büyük orman yangınlarına müdahalede yardım için Türkiye’ye gelen İspanyol itfaiyeciler, ülkelerine dönüyor.

İspanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından bilgilendirmede, “Türkiye’deki orman yangınlarına karşı 8 gün boyunca bitmek bilmeyen bir mücadelede 270 sorti (1500 terametre su) yapan ekibimiz bugün, Türk misafirperverliği için minnettar bir şekilde ve en samimi duygularla tehlikeli sıcak hava dalgasının geldiği İspanya’ya dönüyor.” denildi.

Büyükelçiliğin bir sonraki iletisinde ise “Görüşmek üzere sevgili dostlar.” ifadesi yer aldı.

Türkiye, Manavgat’ta 28 Temmuz’da başlayan yangınların ardından Avrupa Birliği’nden itfaiye uçağı için yardım talebinde bulunmuş ve AB Komisyonu, ikisi İspanya’dan biri de Hırvatistan’dan olmak üzere Türkiye’ye 3 uçak göndermişti.

AB Komisyonundan yapılan açıklamada, Türkiye’nin AB Sivil Koruma Mekanizmasını harekete geçirdiği, acil karşılık olarak AB Komisyonunun, Hırvatistan’dan 1 Canadair uçağının, İspanya’dan 2 Canadair uçağının gönderilmesi için harekete geçtiği belirtilmişti.

Türkiye’ye gelen ve Dalaman Havalimanı’na konuşlanan yangın söndürme uçakları, “rescEU” adlı Avrupa sivil koruma varlıkları içinde yer alıyor.

İspanya’dan Türkiye’ye 2 uçakla birlikte 27 kişiden oluşan bir ekip gelmişti. Ekipte pilotların yanı sıra Askeri Acil Durum Birimi üyeleri de yer aldı.

Türkiye’nin çeşitli illerinde çıkan orman yangınlarıyla mücadeleye Azerbaycan, İran, Rusya, Hırvatistan, İspanya ve Ukrayna’dan toplamda 18 hava aracı destek verirken bunlardan 16’sı ücretsiz katkı sağladı.

Türkiye’nin kendi envanterinde ise toplam 45 helikopter ve 3 yangın söndürme uçağı bulunuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türkiye’deki yangın söndürme faaliyetlerine katılan İspanyol ekip ülkesine döndü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir