1. Haberler
  2. Savunma Sanayi
  3. Türkiye’den 3 ülkeye AESA daveti

Türkiye’den 3 ülkeye AESA daveti

featured

Türkiye; Azerbaycan, Pakistan ve Katar’ı, ASELSAN tarafından yürütülen F-16 uçakları için AESA Radar geliştirme projesine davet etti.

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Sayın Mustafa Şeker, Azeri Defence ile yaptığı röportaj esnasında önemli açıklamalarda bulundu. Şeker, Azeri Defence’e yaptığı açıklamada, “… F-16 uçakları için AESA radar geliştirme projesine davet ettik. Ulusal bir savaş uçağı hazırlıyoruz ve Azerbaycan, Pakistan ile Katar’a katılmak isterlerse programa kabul etmeye hazır olduğumuzu bildirdik. Veya bu ülkeler bizi herhangi bir programa katılmaya davet ederse katılabiliriz.” ifadelerinde bulundu.

Ä°lgili resim

Aktif Faz Dizinli Radar (Active Electronically Scanned Array (AESA)), birçok küçük katı-hal alıcı/verici modülü (TRM) ile verici ve alıcı işlevi gören bir Faz Dizinli Radar türüdür. Gelişmiş Aktif Faz Dizinli Radarlar, Elektronik Taramalı Pasif Dizinlere (PESA) kıyasla dalgaları daha geniş frekans aralığında yayabilmelerini sağlar ve dolayısıyla arka plan gürültüsü üzerinden tespit edilmelerini zorlaştırır. ASELSAN, uzun zamandır AESA teknolojisine sahip radar sistemleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. ASELSAN, F-16 jetleri için geliştireceği AESA radarını 2021, Milli Muharip Uçak (MMU) için geliştireceği AESA radarını ise 2023 yılına kadar tamamlamayı planlamakta. Ayrıca ASELSAN, AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı için AESA tabanlı Çok Maksatlı Burun Radarı geliştirmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türkiye’den 3 ülkeye AESA daveti
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir