Türkiye ve ABD Arasında F-16 Alımında Önemli Aşama Tamamlandı

Türkiye-ABD ilişkilerinde stratejik öneme sahip F-16 alımı konusunda önemli bir aşama daha kaydedildi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin F-16 savaş uçaklarını satın almak için teklif ve kabul mektubunu imzaladığını duyurdu.

featured

Türkiye-ABD ilişkilerinde stratejik öneme sahip F-16 alımı konusunda önemli bir aşama daha kaydedildi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin F-16 savaş uçaklarını satın almak için teklif ve kabul mektubunu imzaladığını duyurdu. Savunma Projelerinde Mutabakat Mektubu (LOA) olarak bilinen bu adım sonrasında sözleşmenin bu ay içinde Türkiye ve Lockheed Martin arasında tamamlanması bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller ve ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, F-16 satışında sona gelindiğini belirten açıklamalarda bulundu.

Türkiye-ABD ilişkilerinde çok stratejik bir yere sahip olan F-16 alımı konusunda önemli bir aşama daha tamamlandı. ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Türkiye’nin F-16 savaş uçaklarını satın almak için teklif ve kabul mektubunu imzaladığını duyurdu.

Savunma Projelerinde Mutabakat Mektubu (LOA) olarak adlandırılan adım sonrasında sözleşmeye imzalanacak. Muhtemel anlaşmanın Türkiye ve Lockheed Martin arasında bu ay içinde tamamlanması bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye F-16 Block 70 Viper savaş uçağı ve 79 Viper modernizasyon kiti satışına ilişkin açıklama yaptı. Sözcü Matthew Miller, “Türkiye, F-16 savaş uçaklarını satın almak için teklif ve kabul mektubunu imzaladı” dedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake de gün içinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, F-16 satışında sona gelindiği mesajını vermişti.

Blake, “Türkiye’nin son nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını alması ve mevcut F-16 filosunu modernize etmesi konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldı. Bu, ABD’nin ulusal güvenliği, Türkiye’nin ulusal güvenliği ve NATO’nun birlikte çalışabilirliği açısından iyi bir adım. Yoğun çalışmalarından dolayı Türkiye Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’na teşekkürler” ifadelerini kullanmıştı.

40 adet Block 70

Plana göre Türkiye’nin 40 adet F-16 Block 70 alımı yapması bekleniyor. Ayrıca 79 adet Block 50 uçağın da modernizasyonu plan içinde.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türkiye ve ABD Arasında F-16 Alımında Önemli Aşama Tamamlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir