Türkiye uzaya çıkıyor!

Roscosmos: Rusya ile Türkiye, uzay alanında işbirliği için çerçeve anlaşma hazırlayacak
Roscosmos: Rusya ile Türkiye, uzay alanında işbirliği için çerçeve anlaşma hazırlayacak

Rusya Federal Uzay Ajansı Roscosmos, Rusya ve Türkiye’nin uzay alanında işbirliği konusunda hükümetler arası çerçeve anlaşma hazırlayacağını açıkladı. Ajans, Roscosmos Başkanı Dmitriy Rogozin’in Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar’la yaptığı görüşmenin ardından bir açıklama yayınladı.

[irp posts=”12094″ name=”Rusya’dan Erdoğan’a 2023 teklifi: ‘Türk astronot’ gönderelim”]

Açıklamada, “Roscosmos Başkanı Dmitriy Rogozin ile Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar arasındaki görüşme sonucunda iki ülke arasında uzay alanında işbirliğine ilişkin bir hükümetlerarası çerçeve anlaşma hazırlama çalışmalarına başlanması konusunda mutabakat sağlandı” dendi.

[irp posts=”5181″ name=”Türkiye Uzay Ajansı kuruldu”]

Roscosmos, Türk tarafının daha önce dile getirilen Rusya’da Türk astronotların yetiştirilmesine ilişkin planları teyit ettiğini de belirtti. Roscosmos Başkanı Dmitriy Rogozin, Rusya lideri Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın MAKS-2019 Uluslararası Havacılık Fuarı ziyareti sırasında Türk lidere UUİ’ye bir Türk astronotu göndermeyi önermiş ve bu öneri Türkiye tarafından memnuniyetle kabul edilmişti.

Rogozin, ilk Türk astronotun eğitimlerin ardından 2023’te uzaya gidebileceği tahmininde bulunmuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türkiye uzaya çıkıyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir