Türkiye S-400 bataryalarını nasıl koruyacak?

ABD Türkiye’den S-400 füzelerini teslim alacağı tarihi ertelemesini istedi
ABD'li yetkililer, Türkiye'nin S-400 sistemini satın alma planını "derinden problemli" olarak tanımlamıştı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aylardır alınacak mı, ABD-NATO baskısı nedeniyle ertelenecek mi, ya da alınıp farklı bir ülkeye mi yerleştirilecek gibi soruların ardından Türkiye nihayet S-400 yüksek irtifa hava savunma sistemlerine önümüzdeki günlerde kavuşuyor. Bataryalar nereye yerleştirilecek kadar önemli olan bir diğer konu da “Savaş durumunda en öncelikli hedeflerden biri olacak S-400 bataryalarını Türkiye nasıl koruyacak?” sorusuydu. Askeri Havacılık Araştırmacısı Hakan Kılıç hem bu soruya yanıt verdi hem de S-400’lerin korunmasında milli sistemlerin nasıl roller üstlenebileceği konusuna açıklık getirdi.

Gündeme geldiği ilk günden bu yana Türkiye, ABD, NATO ve Rusya arasında en önemli sorunlarından biri haline gelmekle kalmayıp, son etapta ABD’nin ‘yaptırımlara maruz kalırsınız’ tehdidine dahi neden olan S-400 Yüksek İrtifa Savunma Sistemleri nihayet ülkemize geliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat açıkladığı üzere bu ayın ilk 15 günlük diliminde teslim edilmesi beklenen S-400’ler öncelikle Ankara’daki Mürted (Akıncı) Üssü’ne gelecek. Burada kurumları tamamlanacak sistemin daha sonra nerelere yerleştirileceği henüz netleşmedi. Sistemin kurulacağı bölgeler kadar yanıtı merak edilen bir diğer soru da Türkiye’nin S-400’leri nasıl koruyacağı oldu.

Askeri Havacılık Araştırmacısı Hakan Kılıç, yenisafak.com’a yaptığı açıklamada, bu sorunun sadece s-400’ler için değil, başka bir ülkeden alınacak tüm hava savunma sistemleri için geçerli olacağının altını çizdi.

OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türkiye S-400 bataryalarını nasıl koruyacak?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir