Türkiye ocak ayında 2 milyon 47 bin 27 yabancı ziyaretçi ağırladı

Türkiye, turizmdeki başarılı performansını sürdürerek ocak ayında 2 milyon 47 bin 27 yabancı ziyaretçi ağırladı.

featured

Türkiye, turizmdeki başarılı performansını sürdürerek ocak ayında 2 milyon 47 bin 27 yabancı ziyaretçi ağırladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın açıklamasına göre, Türkiye turizmde 2023 yılını rekorlarla kapamıştı ve bu başarıyı ocak ayında da devam ettirdi. Ocak ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,05’lik bir artışla yabancı ziyaretçi sayısında artış yaşandı.

Ülkemize ocak ayında 2 milyon 47 bin 27 yabancı ziyaretçinin gelmesi, Türkiye’nin turizm potansiyelinin hala güçlü olduğunu ve uluslararası seyahat piyasasında talep görmeye devam ettiğini gösteriyor.

2023 yılında Türkiye, toplamda 56,7 milyon ziyaretçi ve 54,3 milyar dolarlık bir gelir elde etmişti. Bu başarı, Türkiye’nin turizm sektöründe önemli bir aktör olduğunu ve turistlerin gözdesi haline geldiğini kanıtlıyor.

Kişi başı gecelik harcama miktarı da dikkate değerdir. Ocak ayında ortalama kişi başı gecelik harcama miktarı 99 dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam, turistlerin Türkiye’de konaklama, yeme-içme ve diğer harcamalar için ciddi bir bütçe ayırdığını gösteriyor.

thumbnail
İlişkili Haber
Avrupa’nın zirvesinde: İstanbul Havalimanı ocak ayında rakiplerini geride bıraktı

Türkiye’nin turizm sektöründeki bu olumlu performansı, ülkenin sunduğu zengin kültürel miras, doğal güzellikler ve çeşitli turizm olanaklarıyla yakından ilişkilidir. Gelecek aylarda turizm sektöründeki bu olumlu trendin devam etmesi beklenmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türkiye ocak ayında 2 milyon 47 bin 27 yabancı ziyaretçi ağırladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir