Türkiye bir çok ülkeden uçağı tek merkezden başarıyla koordine etti

featured

Muğla’da orman yangınlarıyla mücadeleye destek veren İspanyol ekibin saha koordinatörü Borrego, böyle büyük bir yangında Türkiye’nin tek merkezden bir çok ülkeden pilot ve uçağı koordine edebilmesinden çok etkilendiklerini söyledi.

İspanya’dan gelen ve Dalaman Havalimanı’na konuşlanan 2 uçak, Yangın Yönetim Merkezince verilen koordinatlar doğrultusunda orman yangınının etkili olduğu bölgelerde söndürme çalışmalarına katıldı. İspanyol ekip, Marmaris, Milas ve Köyceğiz ilçelerindeki yangınlara müdahalede önemli rol üstlendi.

Ekibin saha koordinatörü Major Juan Borrego, Türk yetkililerle çok iyi çalıştıklarını söyledi.

Kendi takımları ile Türkiye’den destek veren takımların çok iyi bir koordinasyon kurduğunu belirten Borrego, “Toplamda 27 kişilik bir ekibiz. 5 kişi acil yönetimde çalışıyor, 22 kişi de uçağın kalkış ve inişinden sorumlu. Gerçekten çok büyük bir yangın olduğunu düşünüyoruz. İlk defa böyle büyük bir yangına katılıyoruz. İspanya’da bu tarz yangınlardan dolayı deneyimlerimiz oldu ama ilk defa böyle büyük bir yangınla karşılaşıyoruz.” dedi.

Borrego, Türkiye’nin misafirperverliğine hayran kaldıklarını, çalışma sürelerinde çok iyi vakit geçirdiklerini ifade etti.

Türkiye’nin farklı ülkelerden farklı pilotlar ve uçakları bir merkezden başarıyla koordine ettiğini dile getiren Borrego, “Bu merkezden onları yönetmek gerçekten çok çok zor. Uçakların farklı kapasiteleri, farklı motorları, farklı su alma sistemleri olduğundan bunu yönetmek gerçekten çok zor ve bu bizi çok etkiledi. Türkiye’nin böyle bir güce sahip olması bizler için gerçekten çok mutluluk verici. Burada farklı ekiplerle çalışmak da mutluluk verici ve bu bizim için büyük bir deneyim oldu.” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türkiye bir çok ülkeden uçağı tek merkezden başarıyla koordine etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir