CorendonPegasusSunExpressTürk Hava Yolları

Türk şirketlerinde 737NG alarmı!

Havacılık sektöründe 737MAX ardından bu kez de tüm dünyada kabul görmüş, bugüne kadar binlerce üretilen Boeing 737NG krizi yaşanıyor. Boeing, ürettiği yaklaşık 50 tane 737NG tipi uçağın gövdesinde çatlaklar tespit edildikten sonra yere indirildiğini açıkladı.

Havacılık sektöründe 737MAX ardından bu kez de tüm dünyada kabul görmüş, bugüne kadar binlerce üretilen Boeing 737NG krizi yaşanıyor. Boeing, ürettiği yaklaşık 50 tane 737NG tipi uçağın gövdesinde çatlaklar tespit edildikten sonra yere indirildiğini açıkladı.

QANTAS VE KORE HAVAYOLLARI YERE İNDİRDİ

737NG krizi ilk olarak Kore Havayolları’nda baş gösterdi. Bu şirketin ardından Qantas da benzer sorunlar yaşadığını açıkladı. İki şirket filolarında yer alan tüm 737-800 modellerini kontrolden geçirdi. Sorunlu uçaklar seferden çekildi.  Kore’de faaliyet gösteren havayolu şirketlerinin filosunda yer alan 150 737NG modelini inceleyen Kore yönetimi, bu uçaklardan 9’unu yere indirdi. Yapılan denetimleri geçemeyen uçaklardan 5’i Korean Airlines’a, 3’ü Jeju Air’e 1’i de Jin Air’e ait olduğu öğrenildi.

BAĞLANTILI HABER:   Kore Boeing 737NG’leri yere indirdi

BOEİNG’E GÖRE BİNDE 5’İNDE ARIZA VAR

Çatlakları ay başında tespit eden Qantas havayolları, yere indirdikleri uçakların sayısının 33’ye çıktığını ancak yolcuların endişe duyması gereken bir durum olmadığını açıkladı. Boeing sözcüsü, bin uçağın yüzde 5’inden azında çatlak gözlemlendiğini ve tamir edilmek için yere indirildiğini ifade etti.

BAĞLANTILI HABER:   Boeing'de yeni kriz; Eski çalışanları 737 MAX'in sorunlarını açıkladı

TÜRKİYE’DEKİ UÇAKLAR NE DURUMDA?

Bir çok ülkede 737NG sorunu yaşanırken gözler Türkiye’deki havayolu şirketlerine çevrildi. Türkiye’de halihazırda 220 adet 737NG uçağı bulunuyor. Filosunda 98 adet 737-600, 700, 800 ve 900 bulunan Türk Hava Yolları, bu uçaklardan TC-JGF tescilli uçağı testlerin ardından seferden çekti. Diğer uçaklarını da bakıma sokan THY’de şuana kadar herhangi bir soruna rastlanılmadı.

BAĞLANTILI HABER:   737NG krizi THY'ye sıçradı; O uçak yere indirildi

PEGASUS, SUNEXPRESS VE CORENDON BAKIMDAN GEÇİRDİ

THY’nin ardından Türkiye’de faaliyet gösteren havayolu şirketleri de uçaklarını tek tek bakımdan geçirdi. Türk Hava Yolları’nın ardından en çok 737NG modelini kullanan Sunexpress de 60 uçağında yaptığı incelemede herhangi bir sorunla karşılaşmadı. Filosunda 38 737NG bulunduran Pegasus Havayolları ile 20 737NG’e sahip Corendon da yaptığı incelemede bir sorunla karşılaşmadı.

BAĞLANTILI HABER:   Corendon Boeing’e dava açıyor

kaynak: havahaber.com

Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da dikkatini çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı