Kıbrıs’tan sonra bir ilk: TSK 180 km’de vurdu

featured
Milli Savunma Bakanı Akar, beraberinde TSK'nın komuta kademesiyle Fırat'ın doğusundaki teröristlerin ana kaynağını oluşturan Sincar ve Karacak Dağı bölgelerine düzenlenen harekatı Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi'nden takip etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları ile birlikte Fırat’ın doğusundaki teröristlerin ana kaynağını oluşturan Sincar ve Karacak Dağı bölgelerine düzenlenen hava harekâtını Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi’nden takip etti. Terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak için, BM Anlaşmasının 51’nci maddesi çerçevesinde, uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa hakkı doğrultusunda icra edilen harekâta yurt genelindeki muharip filo komutanlıklarından kalkan 20’den fazla savaş uçağının yanı sıra insansız hava araçları ile tanker uçakları da katıldı. Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) uçağı da bölgedeki hava trafiğinin düzenlenmesine katkı sağladı.

Operasyona ilişkin resimler Milli Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlandı.

Baskın tarzında yapılan harekât kapsamında; istihbarat birimleriyle yoğun koordinasyon neticesinde belirlen sınırdan 85 kilometre uzaklıktaki Sincar Dağı ile 165 kilometre uzaklıktaki Karacak Dağı bölgelerinde yer alan teröristlere ait 30’dan fazla hedef başarıyla vuruldu. Hedefler belirlenirken sivil halkın can ve mal güvenliği ile çevrenin korunması konusunda azami hassasiyet gösterildi. Harekatın ardından, “son derece memnuniyet verici, başarılı bir operasyonun daha gerçekleştirildiğini” ifade eden Bakan Akar, “Evlatlarımıza başarılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Sn Cumhurbaşkanımızın da operasyonlara katılanlara selam, sevgi ve teşekkürlerini iletiyorum. Hep birlikte, omuz omuza, aynı azim ve kararlılıkla en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar operasyonlarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Kıbrıs’tan sonra bir ilk: TSK 180 km’de vurdu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir