Türk SİHA’ları rahatsız etti! Rusya’dan son dakika Bayraktar TB2 açıklaması

Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçlarının kabul testleri tamamlandı.

Ukrayna’nın Türkiye’den aldığı Bayraktar TB2’lerle Donbass’taki Rus yanlısı ayrılıkçı güçleri vurması Rusya’yı rahatsız etti: “Türkiye ile ilişkilerimiz iyi. Ancak bu silahların temini, Ukrayna’nın güneydoğusundaki durumu kötüleştirebilir.”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna ordusunun ülkenin doğusunda yer alan ihtilaflı Donbass bölgesindeki saldırılarında Türkiye üretimi Bayraktar TB2 insansız hava araçlarını (İHA) kullanmasına ilişkin açıklamada bulundu.

Peskov, düzenlediği basın toplantısında ilgili soruya, “Türkiye ile gerçekten de özel, iyi ilişkilerimiz var. Fakat bu durumda maalesef, bu gibi silahların Ukrayna ordusuna tedarik edilmesinin, (Donbass) temas hattındaki durumun istikrarsızlaşmasına neden olabileceği yönündeki endişelerimiz doğrulanmış oldu” yanıtını verdi.

DONBASS’TA İLK KEZ KULLANILDI

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’nın Facebook hesabından yapılan açıklamada, “26 Ekim 2021’de Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Baş Komutanı Valeriy Zalujnıy’ın emriyle Birleşik Kuvvetler Operasyonu’nun yürütüldüğü bölgede Bayraktar tipi keşif ve taarruzi insansız hava araçları ilk kez muharebe amaçlı kullanıldı” denilmişti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Bayraktar SİHA’larının Donbass’ta ilk kez kullanıldığı anın görüntülerini de yayınlamıştı.

Sputnik

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türk SİHA’ları rahatsız etti! Rusya’dan son dakika Bayraktar TB2 açıklaması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir