Türk savunma sanayi devleri dünya liginde!

featured

ABD merkezli savunma yayıncılık kuruluşu Defenca News’un başarı sıralamasına, Türkiye’nin yüz akı şirketleri ASELSAN, TUSAŞ ve ROKETSAN da yer aldı. Dünya Savunma Üreticileri Sıralaması’nda Top-100’e girmeyi başaran ASELSAN 55’inci, TUSAŞ 64’üncü, ROKETSAN da 96’ncı sırada yer aldılar.

11 MİLYAR LİRAYA YAKLAŞTI 

Akşam’dan Erdem Anılan’ın haberinde, yerli ve milli savunma sanayiinde dev projelere imza atan Türk firmaları, üretim ve toplam satış çıtasında da yeni rekorlar kırdı. Yerli savunma şirketlerimizin toplam satış tutarı geçtiğimiz yıla göre yüzde 34 artışla 11 milyar TL’ye yaklaştı. Milli, yerli, yenilikçi ürün ve sistemlerin ihracattaki payını giderek artıran şirketler, savunma satışları baz alınarak oluşturulan dünya listesinde de yükselmeye devam ediyor.

DÜNYAYA REKOR SATIŞ

ASELSAN, TUSAŞ, HAVELSAN, İŞBİR VE ASPİLSAN’ın yurtdışına yaptıkları satışın büyüklüğü 2013’te 1.4 milyar lirayken geçen yıl bu rakam 3 milyara yükseldi. Geçen yıl Türkiye’nin en büyük ihracatçıları arasında TUSAŞ 22’inci, ASELSAN 68’inci, ROKETSAN da 414’üncü sırada yer aldı.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türk savunma sanayi devleri dünya liginde!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir