Türk astronotun uzaya giderken giyeceği kıyafet belli oldu

Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevi için uzaya gönderilecek bir vatandaşın seçileceğini açıklanmıştı. Kişi belli olmadan giyeceği kıyafet belli oldu. İşte o kıyafet...

featured
İlk Türk astronot kıyafeti nasıl olacak?

TUA tarafından yapılan bir paylaşım ile, ilk Türk astronot tarafından kullanılacak uzay kıyafeti özellikleri ve tasarımı belli oldu. Burada 7 farklı sınıfa giysinin kasktan iletişim ünitesine kadar pek çok parçasının detayı gösterildi.

1) KASK (HELMET)

Bu kasklar uzay yolcusunun yüzünü, güçlü Güneş ışınlarından korumak için özel altın kaplama ile yapılıyor. Bu kısımda ayrıca uzay yolcusuna oksijen sağlayan bir havalandırma sistemi yer alıyor.

2) KONTROL MODÜLÜ (DİSPLAY CONTROL MODULE)

Uzay kıyafetinin üst gövdesini kaplayan kısımda, kıyafetin çeşitli sistemleri için kontrol modülü yer alıyor.

3) ELDİVEN (GLOVES)

Bu eldivenler özel olarak uzay yolcusunun el kabiliyetini engellemeyecek şekilde ve ellerini sıcak tutmak için ısıtıcılı olarak tasarlanıyor.

4) ALT GÖVDE (LOWER TORSO)

Kıyafetin alt kısmı uzay yolcusunun hareket kabiliyetini çok azaltmadan güvenli bir şekilde muhafaza etmek için geliştiriliyor. Ayrıca bu kısımda uzay yolcularını ISS’e bağlayan güvenlik hatları yer alacak.

5) SERT ÜST GÖVDE KABUĞU (HARD UPPER TORSO (HUT))

Uzay kıyafetinin üst kısmı, uzay yolcusunun sırtında bulunan taşınabilir yaşam destek ünitesi ile kıyafetin diğer kısımlarında yer alan sistemleri birbirine bağlayacak şekilde geliştirildi.

6) TAŞINABİLİR YAŞAM DESTEK ÜNİTESİ (PORTABLE LİFE SUPPORT SYSTEM (PLSS)

Uzay yolcusunun sırtında bulunan bu çanta ihtiyaç duyduğu her şeyi barındırıyor. Bu kısımda elektrik, havalandırma için fan, karbondioksitin filtrelenmesi için ayrı bir sistem ve iletişim için telsiz gibi birçok sistem yer alıyor.

 

2
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türk astronotun uzaya giderken giyeceği kıyafet belli oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir