Gündem

THY’nin uçağı 55 gündür İran’da mahsur; Dönemiyor!

THY’ye ait uçak ambargo yüzünden İran’dan dönemiyor. ABD’den izin çıkması bekleniyor. THY’nin Airbus A330-200 tipi bir yolcu uçağı 55 gündür Tahran Havalimanı’nda kurtarılmayı bekliyor.

THY’ye ait uçak ambargo yüzünden İran’dan dönemiyor. ABD’den izin çıkması bekleniyor. THY’nin Airbus A330-200 tipi TC-JIP kuyruk tescilli bir yolcu uçağı 55 gündür Tahran Havalimanı’nda kurtarılmayı bekliyor. Motor arızası yüzünden geçen Ağustos ayında Tahran’a inen uçağın tamiri uluslararası kuruluşların İran’a uyguladığı ambargo nedeniyle yedek parça gönderilemediği için yapılamıyor.

19 AĞUSTOS’DA ARIZALANDI

Uçak 19 Ağustos 2019’da TK878 sefer sayılı uçuş için havalandıktan kısa süre sonra motor arızası meydana gelmişti. Pilotlar kalkış yaptıkları Tahran İmam Humeyni Havalimanı’na dönerek indi. Yolcular terminale alınırken uçaktaki arıza incelenmeye başlandı. Motordaki arıza İstanbul’dan gelecek teknik ekip ve yedek parça ile çözülebilecekti ancak İran’a uygulanan ambargo nedeniyle bu mümkün olamadı.

ABD’NİN İZİN VERMESİ BEKLENİYOR

ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoya göre uçak malzemelerinin yüzde 10’dan fazlası ABD malıysa ihracata izin verilmiyor. Bu nedenle İran parçaları doğrudan satın alamıyor. THY sorunun çözülmesi için çaba gösterirken ABD’nin uçakta kullanılan Pratt&Whitney tipi motorlar konusunda vereceği izin bekleniyor.

GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Bu konuda THY sorunun çözülmesi için büyük çaba gösterirken ABD’nin uçakta kullanılan Pratt&Whitney tipi motorlar konusunda vereceği izin bekleniyor.

İran’da  Norwegian uçağına da mahsur kalmış

kaynak: ajanslar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu