THY’den orduya döndü tuğgeneral oldu

featured

Hafta içi gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şûra ilklere sahne oldu. 25 yıl aradan sonra ilk kez sınıftan bir tuğgeneral tümgeneralliğe terfi ettirildi. Tümgeneralliğe terfi eden Tuğgeneral Ahmet Kurumahmut, görev hayatı sahada geçmiş ve 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından Çankırı’da görevli olmasına karşın 4 yıldır Silopi’de etkin görev yapan bir komutan olarak öne çıktı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda da 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası yuvaya dönen 3 pilot tuğgeneralliğe terfi aldı. Bu pilotlar arasında, Türk Hava Yolları’nda A340/330 filosunun sorumlu mesul kaptan pilotu olarak görev yaparken gönüllü olarak dönen tek pilot olan Hava Pilot Albay Aziz Adalı dikkat çekti.

PİLOTLUĞU BIRAKIP YUVAYA DÖNMÜŞTÜ

Yeni Şafak’tan Kıymet Sezer’in haberine göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığında tuğgeneralliğe terfi eden 6 albaydan 3’ünü hava pilot albaylar oluşturdu. Her üç pilot albay da 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından pilot ihtiyacının giderilmesi için yapılan davet üzerine Hava Kuvvetleri’ne geri dönmüşlerdi. Özel havayolu şirketlerini bırakarak yıllar sonra üniformalarını tekrar giyen hava pilot albaylar Aziz Adalı, Gökhan Ergün ve Gürel Erusta tuğgeneralliğe terfi ettirildi. Bu isimlerden Albay Aziz Adalı, 12 yıl görev yaptığı Türk Hava Yolları’nda Airbus 340/330 filosundan commander (sorumlu mesul kaptan pilot) statüsünde gönüllü olarak Hava Kuvvetleri’ne dönen tek pilot olarak öne çıkıyor. FETÖ’nün pilotlar üzerindeki baskılarının arttığı dönemde 2002 yılında avcı bombardıman uçaklarıyla uçan ve binbaşılığa terfi beklerken, sağlık sebebi ile emekli olmayı tercih eden Albay Aziz Adalı, Airaalfa, Onur Air ve Atlasjet Havayollarında görev yaptıktan sonra 2004 yılında Türk Hava Yolları’nda göreve başladı.

TYH’NİN GÖZ BEBEĞİYDİ

THY’de, Airbus 319, 320, 321, 330 ve 340’larda sorumlu mesul kaptan pilot olarak görev alan Adalı, askeri ve sivil 15 bin uçuş saatiyle Türk Hava Kuvvetleri’nin gözde eğitici pilotları arasında. 9 buçuk yıl kaptan pilotluk yaptıktan sonra yuvaya dönen Albay Adalı, Hava Harp Okulu’na değerlendirme ve denetleme başkanı olarak atandı ve burada 2 yıl T-41D pervaneli eğitim uçağında öğretmen pilot olarak görev yaptı. Bu süre boyunca Hava Harp Okulu’na öğrenci alımlarında aktif öğretmenlik ve kontrol pilotluğu yapan Adalı, İspanya’da aldığı eğitimin ardından A400M uçaklarıyla da uçmaya devam etti. Albay Adalı halen, Kayseri 12’nci Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı’nda değerlendirme ve denetleme başkanı olarak görev yapıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
THY’den orduya döndü tuğgeneral oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir