1. Haberler
  2. Gündem
  3. THY’den 150 TIR’lık taşıma köprüsü

THY’den 150 TIR’lık taşıma köprüsü

featured

Türk Hava Yolları, kargo uçağı ile yolcu uçağı arasındaki yük transferlerini önlemek için kargo programlarını optimize ediyor. Şu anda, tüm kargoların yaklaşık üçte biri böyle bir transferden geçiyor; Türk Hava Yolları, bunu daha da azaltmayı hedefliyor. Havaalanları arasında bu tür transferleri kolaylaştırmak için THY 150 TIR ile  bir taşıma köprüsü kurmayı planlıyor.

Türk Hava Yolları, İstanbul Havalimanı’na taşınma sürecinden sonra da Atatürk Havalimanı’nı kargo operasyonları için aktif olarak kullanmaya devam edecek.

Asia Cargo News’e konuşan THY Kargo Başkan Yardımcısı Fatih Ciğal, İstanbul Havalimanı’nın şu anda yılda 2 milyon ton kargo taşınmasına izin vereceğini, Atatürk Havalimanı’nda da bu rakamın hali hazırda 1.3 milyon ton olduğunu söyledi. Çiğal, Bangalore, Caracas Simón Bolivar, Quito, Panamá City Tocumen Havalimanlarının yanısıra Myanmar, Vietnam ve Brezilya’da yeni noktalara seferler planlandığını duyurdu.

Yeni havalimanı plana göre genişlediğinde, yılda 6 milyon tonluk bir kargo kapasitesine sahip olacak, bunların üçte biri Türk Hava Yolları dışındaki havayollarına tahsis edilecek.

THY, yeni havaalanını ve kargo tesislerini kapsamlı bir şekilde kullanmayı planlarken, başlangıçta yolcu uçaklarının alt kısmında taşınan kargoya yoğunlaşılacak.

Türk Hava Yolları’nın şu anda on adet A330-200 (F) ve dört adet B777-Fs olmak üzere on dört adet kargo uçağı bulunuyor. Ayrıca ULS, MyCargo (ACT) ve Kalitta Air’den wet lease yani ekipleri ile kiralanmış Airbus A310 ve Boeing 747-400F tipi kargo uçakları da bulunuyor.

 

Kaynak: www.kokpit.aero 
0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
THY’den 150 TIR’lık taşıma köprüsü
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir