Gündem

THY’de kabin personeli sinyorite sıralaması değişti

Hava-İş, Türk Hava Yolları’nda kabin memuru ve kabin amirlerinin sinyorite sıralamalarının 26.Dönem Toplu İş Sözleşmesi Tadil Protokolü (2) ile düzenlendiğini açıkladı.

Hava-İş, Türk Hava Yolları’nda kabin memuru ve kabin amirlerinin sinyorite sıralamalarının 26.Dönem Toplu İş Sözleşmesi Tadil Protokolü (2) ile düzenlendiğini açıkladı.

Buna göre THY’ de kabin personeli olarak ilk işe başlama tarihi esas alınarak bir defaya mahsus yeniden düzenleme yapıldı.

İŞTE HAVA-İŞ SENDİKASI TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

Yapılan düzenleme personelin kıdem/kademe hak ve ücretlerinden bağımsız bir çalışma olup, komisyon tarafından alınan kararlar ile bu zamana kadar yaşanmış sinyorite sırası mağduriyetlerinin giderilmesi ve ileride bu tür mağduriyetlerin yaşanmasının önlenmesi hedeflenmiştir.

Tamamlanan çalışma ile birlikte; Sıralamada memur ve amir gruplaması kaldırılmış olup, düzenlemeler personelin THY’ de kabin personeli olarak ilk işe başlama tarihi esas alınarak yapılmıştır. Mevcut uygulamada personelin ücretsiz izin, ceza, rapor, doğum gibi sebeplerle sıra kaybı yaşaması ve terfisinin engellenerek aynı sebepten dolayı iki kez işlem görmesi süreci sonlandırılmış, yeni düzenleme ile personelin sırasını muhafaza etmesi ve terfi kriterleri için ayrıca değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Böylelikle kabin ekiplerinin sıralamadaki yeri değişmeyecek, terfi sıraları belirgin olacaktır. Mevcutta kontrol uçuşları sonunda kabin amirliğine hak kazanan personel, durum fişi işlemleri için (sinyorite sıralamasının toplu olarak yapılması sebebiyle) bekletilmek zorundaydı.

Yeni düzenleme ile amirlik süreci tamamlanan personelin müteakip ay durum fişinin düzenlenmesi imkânı sağlanmıştır. Yayınlanan sıralamalara itirazlar bu ay sonuna kadar THY tarafından belirtilen adrese yapılabilecek ve komisyon tarafından değerlendirilerek Kasım ayı itibariyle geçerlilik kazanacaktır…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu