THY’de bir dönem sona erdi; THY, Koltuk Seçimini Ücretli Hale Getirdi

featured

Türk Hava Yolları (THY), Economy Class’taki koltuk seçme işlemini sessiz sedasız bir biçimde ücretli hale getirdi.

Söz konusu değişiklik, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yapılacak uçuşlarda geçerli olacak.

Miles & Smiles Elit ve Elit Plus üyeler ile kurumsal (CLID) ve denizci (SEMN) yolcular, ücretli koltuk uygulaması olan uçuşlarda, “standart koltukları” (diz mesafesi fazla olmayan) ücretsiz seçebilecek.

Uygulama değişikliği sadece Economy Class’ı kapsadığından, Business Class bilet sahipleri koltuk seçimini halihazırdaki gibi ücretsiz olarak yapabilecek.

Havayolu101’de yer alan habere göre, THY tarafından bir yolcuya gönderilen mesaja göre, yeni dönemde koltuk seçim ücretleri şu şekilde olacak:

Öte yandan, koltuk seçimi, uçuşa belirli bir süre kala henüz dolmamış koltuklar için yine ücretsiz olacak.

İç hat uçuşlarında uçuşa 6 saat kala, dış hat uçuşlarında ise 26 saat kala, tüm standart koltuklar (diz mesafesi fazla olmayan) yine ücretsiz bir biçimde seçilebilecek.

Neticede THY, yolcularına belki de 15 senedir ücretsiz bir biçimde sunduğu koltuk seçimi hizmetini paralı hale getirmiş oldu.

THY’nin koltuk seçim ve satın alma işlemindeki yeni prosedürler şöyle: 

 • Türk Hava Yolları dış hat Economy Class kabinde; standart koltuklar(1 Ocak 2021 ve sonrası tarihli uçuşlar için), ekstra diz mesafeli koltuklar ve acil çıkış koltukları uçuştan 355 gün öncesinden itibaren uçuşa 26 saat kalana kadar ücretli olarak seçilebilir. Uçuşa kalan son 26 saat içerisinde tüm koltuklar ücretsiz olarak seçilebilir ancak daha önce acil çıkış koltuğu satın almamış yolcularımızın bu süreçte acil çıkış koltuklarına check-in yapmaları mümkün değildir.
 • Türk Hava Yolları dış hat aktarmalı iç hat uçuşlarında, uçuşa 24 saat kalana kadar iç hat segment için koltuk satın almamış yolcularımıza check-in sürecinde rastgele koltuk atama işlemi yapılmaktadır.
 • Türk Hava Yolları iç hat uçuşlarında Economy Class kabinde ExtraFly ve PremiumFly paket seçimlerinde standart koltuklar uçuşa 1,5 saat kalana kadar ücretsiz olarak, EcoFly paket seçimlerinde standart koltuklar uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulmaktadır. Tüm paketler için ekstra diz mesafeli koltuklar ve acil çıkış koltukları uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulmaktadır. EcoFly paketli uçuş satın alıp 6 saat kalana kadar koltuk satın almamış yolcularımız için check-in sürecinde rastgele koltuk atama işlemi yapılmaktadır.
 • Türk Hava Yolları iç hat uçuşlarında, Miles&Smiles “Elite” ve “Elite Plus” üyesi yolcularımız standart koltukları tüm paketler için ilgili süreler dahilinde ücretsiz olarak seçebilirler. Ödül biletlerde ve AnadoluJet uçuşlarında bu uygulama geçerli değildir.
 • Türk Hava Yolları dış hat uçuşlarında, Miles&Smiles “Elite” ve “Elite Plus” üyesi yolcularımız, kurumsal anlaşmalı yolcularımız ve denizci statüsünde bulunan yolcularımız standart koltukları ilgili süreler dahilinde ücretsiz olarak seçebilirler.
 • AnadoluJet yurt içi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uçuşlarında ExtraFly (EkstraJet) ve PremiumFly (KonforJet) paket seçimlerinde standart koltuklar uçuşa Türk Hava Yolları online kanallarından 90 dakika kalana kadar ücretsiz olarak, EcoFly (Standart) paket seçimlerinde tüm koltuklar uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulmaktadır. Diğer paket seçimlerinde ise ekstra diz mesafeli koltuklar ve acil çıkış koltukları uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulmaktadır. EcoFly (Standart) paketli uçuş satın alıp 6 saat kalana kadar koltuk satın almamış yolcularımız için check-in sürecinde rastgele koltuk atama işlemi yapılmaktadır.
 • AnadoluJet yurt dışı (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uçuşları hariç) uçuşlarında, ücretli koltuk seçimi uçuşa 26 saat kalana kadar yapılabilmektedir
 • AnadoluJet uçuşlarında ExtraFly (EkstraJet) ve PremiumFly (KonforJet) paket seçimlerinde standart koltuklar uçuşa Türk Hava Yolları online kanallarından 1,5 saat kalana kadar ücretsiz olarak, EcoFly (Standart) paket seçimlerinde standart koltuklar uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulmaktadır. Tüm paketler için ekstra diz mesafeli koltuklar ve acil çıkış koltukları uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulmaktadır. EcoFly (Standart) paketli uçuş satın alıp 6 saat kalana kadar koltuk satın almamış yolcularımız için check-in sürecinde rastgele koltuk atama işlemi yapılmaktadır.
 • Türk Hava Yolları tüm iç hat ve dış hat uçuşlarında Business Class kabin koltuk seçimi check-in süresi bitene kadar ücretsiz olarak yapılabilmektedir.
 • Ücretli koltuk seçimi uygulamasından sadece biletli yolcular faydalanabilir. Ücretsiz koltuk seçimi rezervasyon halindeki uçuşlar için de yapılabilir.
 • Hasta ve hareket kabiliyeti kısıtlı yolcular, tüm uçuşlarda kabin içi acil çıkışını engellemeyecek şekilde koridor ya da cam kenarı koltuklarını seçebilirler.
 • Ücretli koltuk seçimi uygulaması, grup yolcular (9 yolcudan daha fazlasını içeren rezervasyonlar) için yalnızca rezervasyonun doğrudan Türk Hava Yolları Rezervasyon Sistemleri ile yapılması durumunda geçerlidir. Diğer havayolu firmaları tarafından gerçekleştirilen codeshare (ortak) uçuşlarda bu uygulama geçerli değildir.
 • Acil çıkış koltuklarına beklenmedik bir tahliye durumunda acil çıkış kapısını açmaya yardımcı olabilecek yolcular oturabilir. Bu nedenle 18 yaşını doldurmuş, yapılı ve sıhhatli, yazılı ya da sözlü olarak verilen Türkçe veya İngilizce talimatları anlayabilen yolcular acil çıkış koltuğu seçimi yapabilir.
 • Acil çıkış koltuğunda oturmak isteyen yolcuların, talep edildiğinde uygun olduklarını onaylamaları gerekir.
 • Acil çıkış koltuğu, bebekli veya hareket etmesi kısmi ya da tamamen kısıtlı olan yolcularımız ile ikinci emniyet kemeri talep eden fazla kilolu yolcularımız için uygun değildir.
 • Ekstra diz mesafeli koltuklar ve acil çıkış koltuğu, evcil hayvan, rehber veya duygusal köpek ile seyahat eden yolcularımız için uygun değildir.
 • Kabin ekibi acil çıkış koltuklarına uygun yolcu oturumunu sağlamak yükümlülüğünde olduğundan, bu koltuklara oturması uygun görülmeyen yolcuların yeri kabin ekibi tarafından değiştirilebilir.
 • Teknik ve operasyonel sebeplerden ötürü bazı seferlerde ücretli/ücretsiz koltuk seçimi uygulaması sunulamamaktadır.

Koltuk değişiklik işlemi

 • Emniyet, güvenlik ve operasyonel nedenlerle koltuk seçimi için güvence verilemez. Türk Hava Yolları bu tip durumlarda en uygun alternatif seçenekleri sağlar.
 • Ücretli bir koltuk satın alan yolcu, satın aldığı koltuğun Türk Hava Yollarından kaynaklanan nedenlerle değiştirilmesi durumunda koltuk ücretinin iadesini talep edebilir. Ancak koltuk ücreti dışında, bilet ücreti dahil herhangi bir ücretin bu değişiklikten dolayı iade edilmesi mümkün değildir.
 • Ücretli bir koltuk satın alan yolcu, bu hakkı sadece satın alma işlemini yaptığı uçuş için ve kendi adına kullanabilir. Yolcu, bu hakkını başka bir uçuşuna ya da başka bir yolcuya devredemez.
 • Ücretsiz koltukların süreler dahilinde değiştirilmesi mümkündür ancak ücretli koltukların değiştirilmesi mümkün değildir.

Koltuk seçimi iptali ve ücret iadesi işlemleri

 • Uçuşlardan herhangi birinde değişiklik yapılması veya uçuşların iptal edilmesi durumunda seçilen koltuklar da iptal edilir. Yolcu talebiyle gerçekleştirilen değişiklik ve iptal işlemlerinde koltuk ücreti iade edilmez.
 • Yolcunun ücretli koltuk iptalini gerçekleştirdiği durumlarda iade işlemi yapılmaz. Yolcu, koltuğunu daha düşük ya da yüksek fiyatlı bir koltukla değiştirirse yeni fiyat yolcu tarafından ödenir ve önceki ödeme iade edilmez.
 • Yolcunun binişten sonra operasyonel sebeplerle alternatif bir koltuğa tayin edilmesi durumunda yolcu iade başvurusunda bulunabilir.
 • Türk Hava Yolları, yolcunun acil çıkış koltuğunda oturma gereksinimlerini karşılaması konusunda karar verirken yegane takdir yetkisine sahiptir. Gereksinimleri karşılamayan yolcular alternatif koltuklara tayin edilir. Acil çıkış koltuğu için ödenen ek tutar iade edilmez.
 • Ücretli koltuk hakkı satın alan yolcunun uçuş sınıfını Business Class’a yükseltmesi durumunda ücretli koltuk seçimi için ödenen bedel iade edilmez.
 • İade için uçuştan sonraki 1 yıl içinde başvuru yapılmalıdır.

Seçilen ve Satın alınan koltuklar için yapılacak check-in işlemleri

 • Türk Hava Yolları yurtdışı ve yurtiçi uçuşlarda online ve mobil check-in işlemleri uçuşa 24 saat kala başlamaktadır. Seçtiğiniz veya satın aldığınız koltuklar ile ilgili check-in sırasında yapacağınız işlemler için check-in sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
THY’de bir dönem sona erdi; THY, Koltuk Seçimini Ücretli Hale Getirdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir