THY yeni havalimanına kaç uçak götürecek!

featured

Yeni havalimanının açılışında erteleme olup olmayacağına ilişkin tartışmalar devam ederken THY’den taşınmaya ilişkin flaş bir karar geldi. THY yeni havalimanına ilk etapta 20-30 uçakla gidecek, Aralık sonunda tamamen taşınacak.

Türk Hava Yolları, 29 Ekim’de resmi açılışı yapılacak olan yeni havalimanına taşınma planını büyük ölçüde hazırladı.

AirportHaber’in edindiği bilgiye göre; Açılış gününe kadar hazır olup olmayacağına yönelik tartışmaların sürdüğü bir ortamda THY, önemli bir karar aldı. Açılış sırasında yaşanabilecek aksaklıkları dikkate alan THY yönetimi, kademeli geçiş yapma konusunda karar aldı.

Buna göre taşınma operasyonunun başladığı süreçte uçaklarının tamamı yerine sadece 20 ile 30 arasındaki uçağını yeni havalimanına konuşlandıracak olan THY, seferlerinin büyük bölümünü Atatürk Havalimanı’ndan yapmaya devam edecek. THY  ilk etapta sadece bağlantısı olmayan uçuşları öncelikli olarak belirleyecek ve o uçuşları yeni havalimanından yapacak.

ARALIK SONUNDA TAMAMEN TAŞINACAK

THY’nin daha önceki aylarda da kademeli taşınma konusunda niyetinin olduğu ancak kademeli yerine THY’nin topyekün taşınması yönünde baskın kanaat oluştuğu biliniyordu. THY’nin kademeli taşınması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ikna edildiği, Aralık ayı sonuna kadar tüm uçakların yeni havalimanından operasyon yapıyor hale geleceği bildirildi.

PİSTLER CAT 3 OLACAK

Bu arada, yeni havalimanında ilk etapta iki pist hizmet verecek. Birisi tamamen iniş kalkışa hazır hale gelen diğerinde ise son rötuşları yapılan pistlerde, görüşün düşük olduğu hava koşullarında sıfır görüşe kadar  inişe imkan tanıyan kategori 3 (Cat 3) alt yapısının da hazır olacağı öğrenildi.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
THY yeni havalimanına kaç uçak götürecek!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir