1. Haberler
  2. Gündem
  3. THY Yaralı Yolcunun Açtığı Davanın Düşmesini İstedi

THY Yaralı Yolcunun Açtığı Davanın Düşmesini İstedi

featured

Türk Hava Yolları (THY), 9 Mart’ta İstanbul-New York seferini yapan uçağın türbülansa girmesi sonucu yaralanan 30 yolcudan biri olan Sead Nikaj’ın THY aleyhine açtığı tazminat davasında, avukatları aracılığıyla mahkemeye savunmasını verdi. THY, savunmasında Nikaj’a tazminat ödemelerini gerektirecek bir neden olmadığını öne sürdü ve davanın düşmesini istedi. Havayolu şirketi, aleyhlerine açılan davayla ilgili tüm masraflar ve avukatlık ücretlerinin de davacı Nikaj tarafından ödenmesini talep etti.

Davacı Nikaj, New York Doğu Bölgesi Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda THY aleyhine tazminat davası açmıştı. Nikaj, avukatları aracılığıyla mahkemeye verdiği dava dilekçesinde, THY’nin daha önce Amerikan Ulusal Havacılık Merkezi’nin pilotlara uçuşun yapıldığı gece New England bölgesinde şiddetli türbülans olacağı yönünde uyarısına rağmen uçuşlarını sürdürdüğünü iddia etmişti.

Şikayet dilekçesinde kabin ekibinin girilen türbülans öncesi gerekli uyarı yapmadığı öne sürmüştü. Nikaj, havada türbülans yüzünden yaşanan panik sırasında yaralandığını belirterek uzun süre aldığı bu yara yüzünden çalışamayacağını ayrıca yaşadıkları yüzünden psikolojisinin bozulduğunu öne sürüp, THY’den tazminat talep etmişti. Nikaj, tazminat talebini, uluslararası havacılık kurallarının anayasası olarak bilinen Montreal Konvansiyonu’na dayandırmıştı.

“Tazminat ödemeye gerektirecek bir durum yok”

THY, New York Doğu Bölgesi Mahkemesi’ne, avukatları Christopher Carlsen ve Nicolas Magati aracılığıyla sunduğu dilekçede, davacı Nikaj’ın iddialarının gerçekleri yansıtmadığı belirtti. Savunma dilekçesinde ayrıca Montreal Konvansiyonu kapsamına uçak kazalarının gireceğini belirterek, THY’nın Nikaj’a tazminat ödemesi gereken bir durum olmadığını savundu.

THY, Nikaj’ın açtığı davayla ilgili mahkemeye sunduğu savunma dilekçesinde davacının tüm iddialarına tek tek yanıt verdi. THY, ‘Amerikan Ulusal Havacılık Merkezi’nin’, pilotlara uçuşun yapıldığı gece New England bölgesinde şiddetli türbülans olacağı uyarısında bulunduğu iddiasının doğru olmadığını savundu. Uçağın girdiği türbülans sırasında eşyaların havada uçuştuğu ve kabin görevlilerin yolculara gerekli uyarı yapmadığı yönündeki iddiaları da reddetti. THY, uçağın girdiği türbülans nedeniyle ciddi bir şekilde yaralandığı öne süren Nikaj’ın bu iddiasını da kabul etmedi.

THY, davanın tamamen düşürülmesi, ayrıca üstlendikleri avukatlık ücretleri ve diğer masrafları da Nikaj’ın ödemesini istedi. Mahkemeye ikinci bir alternatif de sunan THY’nin avukatları, davanın tamamen düşürülmemesi halinde davacının iddialarından sadece sınırlı bir şekilde sorumlu tutulmalarını istedi. New York’ta devam eden mahkemede hakimin ara karar vermesi bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
THY Yaralı Yolcunun Açtığı Davanın Düşmesini İstedi
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir