THY uçakları yere indirmişti… SHGM’den “B737 MAX 9” Açıklaması

featured
Safer Çaylı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Alaska Havayolları’na ait Boeing 737 MAX 9 tipi uçağın acil çıkış kapısının kalkıştan sonra kopması sonrasında yaşanan olaya ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, söz konusu uçak tipinin ve ilgili süreçlerin SHGM talimatları doğrultusunda yönetileceği belirtildi.

Olayın ardından ABD Federal Havacılık Dairesi’nin (FAA) aldığı kararla birlikte, Türk Hava Yolları (THY) dahil olmak üzere tüm havayolu şirketleri, bu uçak tipini tedbir amaçlı olarak seferlerden çekmişti.

FAA’nın güvenlik önceliği vurgusunu yinelediği bir sonraki açıklamasına atıfta bulunan SHGM, uçakların güvenli olduğuna dair kanaat oluşana kadar yerde tutulacaklarını belirtti. Aynı zamanda, uçakların tekrar hizmete alınabilmesi için Boeing firması tarafından belirlenecek ve FAA tarafından onaylanacak kontrollerin ve bakım işlemlerinin uygulanacağına dikkat çekildi.

SHGM, sürecin tüm paydaşlarla koordineli bir şekilde yürütüldüğünü ve ilgili hava araçlarına ve Türk hava sahasını kullanacak diğer uçaklara ilişkin süreçlerin SHGM talimatları ile yönetileceğini vurguladı.

SHGM tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Alaska Havayollarına ait Boeing B737-9S (MAX) model N704AL tescil işaretli hava aracının 05 Ocak 2024 tarihinde gövdesinin sol tarafında yer alan bir parça kalkıştan bir süre sonra uçaktan koparak ayrılmıştır. Bu hava aracı ile aynı seride üretilen toplam 182 uçak çeşitli operatörlerin filolarında halen hizmet vermektedir.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) konu hakkında Acil Uçuşa Elverişlilik Direktifi (EAD) yayınlamış ve bu serideki uçakların “ground” edilmesi ve düzeltici işlem uygulanmaksızın uçuş operasyona verilmemesi gerekliliğini duyurmuştur.

İmalatçı Boeing firmasınca belirlenecek ve FAA tarafından onaylanacak kontrol ve/veya bakım işlemleri sonunda uçakların yeniden sefere verilebileceği değerlendirilmektedir.

Süreçler Genel Müdürlüğümüzce tüm paydaşlarla koordineli bir şekilde yürütülmekte olup ülkemiz havayolu işletmelerine ait bahse konu hava araçları ve ülkemiz hava sahasını kullanacak anılan hava araçlarına ilişkin süreçler Genel Müdürlüğümüz talimatları ile yönetilecektir.”

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
THY uçakları yere indirmişti… SHGM’den “B737 MAX 9” Açıklaması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir