1. Haberler
  2. Gündem
  3. THY tüm zamanların doluluk rekorunu kırdı

THY tüm zamanların doluluk rekorunu kırdı

featured

Türk Hava Yolları, geçtiğimiz ağustos ayında tarihinin en yüksek doluluğu olan yüzde 85,6’ya ulaştı. Taşınan yolcu sayısı da geçen yıla oranla yüzde 2,4 artış kaydederek 7,6 milyon ulaştı.

Geçen yılın pozitif baz etkisine rağmen yolcu sayısı, ücretli yolcu kilometre ve doluluklardaki artış, Türkiye’ye ve Türk Hava Yolları’na olan talep artışının devam ettiğinin önemli bir göstergesi oldu.

RAKAMLARLA AĞUSTOS AYI

Taşınan yolcu sayısında görülen büyüme trendine Ağustos ayında da devam edildi. Taşınan yolcu sayısı geçen yılın aynı ayına göre %2,4 artış göstererek 7,6 milyona, toplam doluluk oranı ise %86’ya ulaştı.

Kapasitenin (Arz Koltuk Kilometre) %0,5 oranında minimal bir artış gösterdiği Ağustos ayında, toplam doluluk geçen yılın aynı dönemine göre 1,3 puan arttı. Dış Hat doluluk 1,1 puanlık artışla %85,3 olarak gerçekleşirken, İç Hat uçuşlarda ise 2,4 puanlık artışla %87,6 doluluk oranına ulaşıldı.

Dıştan dışa transfer yolcu (transit yolcu) hariç tutulduğunda yurtdışı yolcu sayısında %3,4’lük bir artış yaşandı.

KARGODA YÜZDE 21 ARTIŞ

Kargo ve Posta hacmi geçtiğimiz aylardaki çift haneli büyüme trendine devam ederek, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %21 arttı. Kargodaki bu büyümeye %32 ile K. Amerika, %24 ile Avrupa, %22 ile Uzak Doğu ve %18 ile Orta Doğu katkı sağladı.

Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yolcu doluluk oranında Afrika’da 3,1 puan, Uzak Doğu’da 2,3 puan, İç Hatlar’da 2,2 puan ve K. Amerika’da 2,1 puan artış gerçekleşti.

SEKİZ AYLIK (OCAK-AĞUSTOS) DEĞERLENDİRMESİ

Yılın sekiz aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre talepte %12’lik artış sağlanıp, yolcu sayısı da %13 artarak 51 milyona ulaştı.

Toplam yolcu doluluk oranı Ocak-Ağustos döneminde 3,4 puanlık artış ile %82 civarında gerçekleşti. Yurtdışı yolcu doluluğu yaklaşık 4 puan artarak %81 seviyesini aşarken, yurtiçi yolcu doluluğu ise yaklaşık 2 puan artarak %85 seviyesini aştı. Böylelikle Ocak-Ağustos döneminde; Türk Hava Yolları tarihinin en yüksek yolcu doluluk oranlarına ulaşıldı.

Dıştan dışa transfer yolcu (transit yolcu) hariç tutulduğunda yurtdışı yolcu sayısında %16’lık önemli bir artış yaşandı.

Yılın sekiz aylık döneminde toplam taşınan Kargo ve Posta geçen seneye göre %26 artarak 898 bin tona yükseldi.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
THY tüm zamanların doluluk rekorunu kırdı
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir