THY ilk kez çevreci yakıt kullanacak; İstanbul-Stockholm hattında hafta 1 kez denenecek

featured
service

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Aycı “THY olarak yeni bir projeye başlamanın gururunu yaşıyoruz. İstanbul-Stockholm hattında başlangıç aşamasında haftada bir kez sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanacağız.” dedi.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, THY’nin, hava yolu ve kargo taşımacılığında 2021 yılı gerçekleşmelerini ve 2022 beklentilerini değerlendirdi.

Uçak yakıt verimliliğinin artırılmasının hem kaynak verimliliği sağladığını hem de emisyonu azalttığını aktaran Aycı, bu doğrultuda kapsamlı yakıt politikası uyguladıklarını söyledi. Aycı, “Faaliyetlerimizin optimizasyonu için aksiyonlar alıyor, filo modernizasyonuyla yakıt verimliliği yüksek, emisyon değeri düşük yeni nesil uçakları filomuza katıyoruz. Fosil kaynaklı uçak yakıtı kullanım miktarının azaltılması için üniversitelerle iş birliği kurarak sürdürülebilir havacılık yakıtı araştırma geliştirme çalışmaları yürütüyoruz.” diye konuştu.

Söz konusu uygulamalarla 2021 yılının ilk üç çeyreğinde toplam 85 bin 119 ton karbondioksit salımının önlendiğinin bilgisini veren Aycı, “Tüm bu çalışmalara ek olarak Türk Hava Yolları olarak yeni bir projeye başlamanın gururunu yaşıyoruz. Proje kapsamında İstanbul – Stockholm hattında başlangıç aşamasında haftada bir kez düzenli olarak SAF kullanacağız.” dedi.

Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak için çalıştıklarını vurgulayan Aycı, geleneksel kerosen (fosil bazlı) ile yenilenebilir hidrokarbon karıştırılarak elde edilen bir yakıt türü olan SAF kullanımıyla yüzde 87 sera gazı azalımı sağlanacağını anlattı.

0
kalp
Kalp
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
THY ilk kez çevreci yakıt kullanacak; İstanbul-Stockholm hattında hafta 1 kez denenecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.