THY, çalışanlarına teşvik ödeneği şartlarını açıkladı

featured

Türk Hava Yolları çalışanlarının kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilecek şartları açıkladı.

İşte Türk Hava Yolları’ndan yapılan o açıklama;

Turkish Airlines
Değerli Çalışma Arkadaşlarımız,

Daha önce duyurusunu yaptığımız, Ortaklığımız adına yapılan kısa çalışma başvurularımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ilgili Rehberlik ve Teftiş Grup Başkanlıkları tarafından yapılan uygunluk tespiti sonucunda kısa çalışma başlama tarihi 01.04.2020 ve bitiş tarihi 30.06.2020 olmak üzere, 40,5 / 45 haftalık çalıştırılmayacak saat olarak uygun görülmüştür.

Bu kapsamda, başvuru yaptığımız tüm işyerlerimizde 01.04.2020 – 30.06.2020 tarihleri arasında 40,5 / 45 haftalık çalıştırılmayacak saat olarak kısa çalışma yapılacaktır.

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilecek, şartları sağlayan (son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması) çalışma arkadaşlarımıza, çalışamadıkları süreler için İŞKUR tarafından 3 ay boyunca; son 12 aylık brüt ücret ortalamasının %60’ı kadar (asgari ücretin %150’sini geçemez) kısa çalışma ödeneği bağlanacaktır. Kısa çalışma ödeneği, çalışan listeleri her ayın sonunda Ortaklığımızca İŞKUR’a bildirildikten sonra, izleyen ayın 5’ine kadar kısa çalışma yapılan günlere göre hesaplanarak çalışanlarımızın IBAN hesaplarına ödenecektir.

Uygunluk tespiti tamamlanıp ödeme onayı gerçekleşen bazı işyerlerimiz için kısa çalışma ödemeleri çalışanlarımızın hesaplarına yatırılmaya başlamıştır. Nisan ayında istirahat ve doğum raporu, ücretsiz izin gibi sebeplerle devamsızlıkları olan çalışanlarımıza da fiili devamı dikkate alınmaksızın erken tarihte İŞKUR tarafından tam ödeme gerçekleşmiş olup, Nisan ayı devam bilgileri İŞKUR tarafına iletildiğinde rapor, ücretsiz izin vs. kaynaklı varsa fazla ödemeler, izleyen aylarda mahsup edilebilecektir.

Normal çalışma günlerine isabet eden tutarlara ilişkin ücretler ise ücret ödeme gününde Ortaklığımızca ödenecektir.

Kısa çalışma ödeneği hak ediş bilgilerini görüntülemek için öncelikle https://esube.iskur.gov.tr/ adresinden e-devlet şifresi kullanılarak ya da yeni kayıt oluşturularak yapılabilen kayıt işlemi sonrasında (detaylar ektedir) https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi adresi üzerinden kontrol sağlanabilir.

İŞKUR onay süreci her işyeri için farklı İŞKUR hizmet merkezince, işlem sıra ve yoğunluğuna göre yapılmaktadır ve Nisan ayı sonuna kadar onay süreçlerinin tamamlanması beklenmektedir. Bu nedenle henüz onay süreci tamamlanmayan işyerinde çalışan arkadaşlarımız kısa çalışma ödeneğini ilgili adresten sorgulasa da görüntüleme gerçekleşmeyebilir.

Ortaklığımızın kısa çalışma için uygunluk verilen dönemlerden daha önce normal faaliyetine başlamaya karar vermesi durumunda altı iş günü öncesinde çalışanlarımıza bildirim yapılacaktır.

Tüm sorularınız için calisandestek@thy.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

Hepinize sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.

Saygılarımızla.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
THY, çalışanlarına teşvik ödeneği şartlarını açıkladı