Havacılık

TGS’den çalışanlara mesaj

“Değerli Çalışma Arkadaşlarımız,

Bildiğiniz gibi küresel bir sorun hâline gelen ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından da küresel salgın olarak kabul edilen Covid-19; sağlık, eğitim, ekonomi, sosyal yaşantı gibi çok sayıda sistemi etkilemektedir. TGS; Türkiye’nin en büyük Yer Hizmetleri Şirketi olarak bu zor günlerde büyük bir görev ve sorumluluk üstlenerek devletimizin ve milletimizin sağlığı, selâmeti, güvenliği için, sizlerin özverili çalışmaları sâyesinde gereken aksiyonları hızla almıştır ve almaya devam etmektedir. Bu zorlu ve olağanüstü süreçteki sorumluluk bilinci ve üstün gayretleri sebebiyle başta operasyonel personelimiz olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarımıza ayrı ayrı şükranlarımızı sunuyoruz.

Sizlerin de bildiği gibi salgından en çok etkilenen sektörlerden biri şüphesiz havacılık oldu; uçuşlar iptal edildi, seyahat kısıtlamaları getirildi, sınırlar kapatıldı. Mevcut durumda alınan önlemler kapsamında tüm yurt dışı uçuşlar durdurulmuş, yurt içi uçuşlar ise 14 büyükşehir ile sınırlandırılmış bulunmaktadır. Uçuş operasyonlarının durdurulmasına bağlı olarak gelirlerimizde de ciddi oranda düşüş gerçekleşmiş, gelir gider dengesi bozulmuş ve istihdam fazlalığı oluşmuştur.
Elbette ilk önceliğimiz tüm çalışma arkadaşlarımızın ve ailelerinin beden ve ruh sağlığının yerinde olmasıdır. Bu sebeple, Şirketimizce ve yasal otoritelerce yayımlanan Covid-19 duyuru ve tâlîmatlarına kesinlikle uymanızı bekliyoruz.

BAĞLANTILI HABER:   Rolls Royce 9 bin kişiyi işten çıkaracak

Bir diğer önemli önceliğimiz de tüm çalışma arkadaşlarımızın iş güvencesidir. TGS Yer Hizmetleri A.Ş. olarak biz de tüm çalışma arkadaşlarımızın iş güvencesinin temini ve istihdamın devamı için birçok çözüm üzerinde çalışmakta ve birtakım önlemleri / planları zorunlu olarak gündemimize almış bulunmaktayız. Bu olağanüstü dönemi hep birlikte en az kayıpla ve hiçbir çalışanımızı işten çıkarmadan atlatabilmek için yeni çalışma modelleri uyguluyor, diğer yandan mâliyet azaltıcı başkaca önlemler üzerinde çalışıyoruz.

Bu kapsamda önümüzdeki dönemde çalışma şartları ile ilgili alınan kararları sizlerle paylaşmak isteriz:

Covid-19 salgını sebebiyle, Yer Hizmetleri faaliyetlerimizin neredeyse tamamen durma noktasına gelmesi ve bunun çalışma süreleri üzerinde oluşturduğu etkinin sonucu olarak, şirketimizce Türkiye İş Kurumuna kısa çalışma ödeneği konusunda başvuru yapılmıştır. Başvurumuzun İŞKUR tarafından olumlu değerlendirilmesi hâlinde 1 Nisan 2020 tarihinden îtibâren 3 ay süre ile Şirketimizin tüm işyerlerinde haftalık çalışma süreleri azaltılarak kısa çalışma modeline geçilecektir. Kısa çalışma süresince çalışma programlarınız yöneticileriniz vâsıtasıyla Sizlere duyurulacaktır.

Kısa çalışma ödeneği uygulanacak ay ve dönemde varsa / gerçekleşecekse çalıştırılacağınız süreler için, şirketimiz tarafından normal ücretiniz üzerinden kıstelyevm hesaplama ile ödeme gerçekleştirilecektir.

BAĞLANTILI HABER:   Yunanistan'da uçuşlar için herhangi bir tedbir olmayacak!

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilecek şartları sağlayan (son 60 gün hizmet akdine tâbi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması) çalışma arkadaşlarımıza, çalışamadıkları süreler için İŞKUR tarafından 3 ay boyunca; son 12 aylık brüt ücret ortalamasının %60’ı kadar (asgarî ücretin %150’sini geçemez) kısa çalışma ödeneği bağlanacaktır. Kısa çalışma ödeneği, her ayın sonunda Şirketimizce İŞKUR’a bildirildikten sonra, kısa çalışma yapılan günlere göre İŞKUR tarafından hesaplanacaktır. Bu ödemenin hangi tarihte ve ne şekilde yapılacağına dâir İŞKUR tarafından bizlere bilgi ulaştığında ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Bu süreçte genel sağlık sigortası primleriniz İşkur tarafından ödenecek olup, çalışanlarımız sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecektir.

Kısa Çalışma kapsamında İŞKUR’a bildirildiği hâlde, kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayan (son 60 gün hizmet akdine tâbi olmamak veya son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemesi bulunmamak), çalışanlarımıza da aylık net taban ücretin yarısı kadar ödeme Şirketimiz tarafından yapılacaktır.

Bilim kurulunun tavsiyesi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın tâlîmatı ile “kamu ve özel sektörde minimum personel ve esnek çalışma saati” uygulaması kapsamında Nisan ayı içerisinde yapılacak çalışma sizlere yöneticileriniz tarafından tebliğ edilecek olup, çalışmalarımız belirlenen gün ve saatinde mümkün olduğu ölçüde evden / uzaktan kısa çalışma şeklinde devam edecek, operasyonda çalışan personelimiz için de minimum sayı planlanacaktır.

BAĞLANTILI HABER:   Almanya 31 ülkeye yasağı kaldırıyor, Türkiye'ye yok!

Nisan ayı boyunca Genel Müdürlük için evden / uzaktan çalışma yapılacağından normal mesâî düzeni için personel servisi hizmeti sağlanmayacak, operasyonel personelimiz için ise servis hizmeti devam edecektir.

Kısa çalışma döneminin başlangıcı îtibâriyle tüm yıllık izinler Kısa Çalışma kapsamında sonlandırılacaktır.

Kısa çalışma ile ilgili tüm soru ve cevaplara ekte yer alan bilgilendirme dokümanından ulaşabilirsiniz.
Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek hem sizlerin hem de Şirketimizin menfaatleri için en doğru kararları almaya çalışıyoruz.

Yaşanan bu olağanüstü durumun ve salgının bir an önce sonlanmasını ümit ediyor, bu süreçteki zor günlerin ardından sağlıkla ve huzurla bir araya geleceğimizin inancını taşıdığımızı, yine bu süreçte öncelikle çalışanlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımızın haklarını gözetmek için büyük bir çaba sarf ettiğimizi bilmenizi istiyoruz.

Hepinize sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.

Saygılarımızla”

İlgili Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı