Temel Kotil açıkladı… 2028’de 20 adet KAAN envantere katılacak

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil 2028'de 20 tane KAAN uçağının Hava Kuvvetleri envanterine dahil edileceğini ifade ederek "Rafale'den de Eurofighter dan da üstün bir uçak olacak KAAN. İleride de F-35 seviyesinde olacak." dedi.

YouTube video

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil 2028’de 20 tane KAAN uçağının Hava Kuvvetleri envanterine dahil edileceğini ifade ederek “Rafale’den de Eurofighter dan da üstün bir uçak olacak KAAN. İleride de F-35 seviyesinde olacak.” dedi.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil CNN Türk’ün sorularını cevapladı.

Kotil’in açıklamalarından satır başları şöyle:

Sayın Cumhurbaşkanı, “2028’de 20 tane uçağın teslimatı planlanıyor” demişlerdi. Bizim de bütün gayretimiz bu, 1 tane KAAN yaptık, 3 tane daha KAAN yapıyoruz. Testler çok uzun sürüyor.

– KAAN’da bundan sonraki aşama nedir?

3 uçak daha yapıyoruz, bunlar test uçağı olacak. Rafale’den de Eurofighter dan da üstün bir uçak olacak KAAN. İleride de F-35 seviyesinde olacak inşallah. Önemli olan TUSAŞ için ağacın gelmesi, meyve gelecektir. Şu anda 16 bin çalışanımız var.

– KAAN yurt dışına satılacak mı?

KAAN stratejik bir asset. KAAN’ın yurt dışına satışı için bir yorum yapamam.

– Atak helikopterinde son durum nedir?

TUSAŞ T-129 Atak dediğimiz helikopterimiz çok iyi satıyor yurt dışında. Motoru yurt dışından geliyor ancak TUSAŞ T-929 Atak-2 dediğimiz ABD’lilerin Apache dediği tarzda geliştirdiğimiz helikopterimizin her şeyi, motoru dahil bize ait olacak.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Temel Kotil açıkladı… 2028’de 20 adet KAAN envantere katılacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir