TAV Antalya Havalimanı için çalışmalara başladı… Antalya Havalimanı’na uygulanacak proje, 3 aşamada tamamlanacak.

Antalya Havalimanı’nı genişletme planı için yapılan ihaleyi kazanan Fraport TAV, alanda çalışmalara başladı.

featured

Antalya Havalimanı’nı genişletme planı için yapılan ihaleyi kazanan Fraport TAV, alanda çalışmalara başladı.

FRAPORT TAV Antalya Terminal İşletmeciliği A.Ş. tarafından, Antalya Havalimanı’nda Kapasite Artışı için planlanan projenin detaylarını açıklandı. Avrupa’nın en yoğun ilk on dört ve Türkiye’nin ise en yoğun ilk üç havalimanı arasında yer alan Antalya Havalimanı’na uygulanacak proje, 3 aşamada tamamlanacak.

YOLCU SAYISI TIRMANIŞTA

Şirketin web sayfasında yapılan açıklamada, dünyanın en gözde turizm destinasyonlarından biri olan Antalya’nın art arda yaşanan krizlere rağmen 2012-2021 yılları arasında havayolu ile seyahat eden 251 milyon 922 bin 634 yolcu, sadece 2019 yılında ise 35 milyon yolcu ağırlandığı, bu sayının gelecek yıllarda daha üst seviyelere çıkacağı öngörüldüğü için kapasite artışının devreye alındığını ifade edildi.

DHMİ PROJEYİ ONAYLADI

Projenin Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından onaylandığını belirtilen açıklamada, şöyle bilgi verildi: “Halihazırda maksimum kapasitesinde işletilmekte olan Antalya Havalimanı’nın gelecek dönemlere hazırlıklı olabilmesi için kamu tarafından kapsamlı bir genişleme projesiyle kapasitesinin artırılmasına karar verilmiştir. Bu amaçla DHMİ tarafından yapılan 36 aylık yatırım dönemi ve 1 Ocak 2027’de başlayacak 25 yıllık kira dönemi ihalesini en yüksek teklifle Fraport AG ve TAV Havalimanları Holding ortaklığı kazanmıştır. Proje detayları ve aşamaları uzun çalışmalar sonucunda belirlenmiş ve DHMİ tarafından onaylanmıştır.”

İLK ETAP FAALİYETİ BAŞLADI

Toplam 3 fazdan oluşacak projede ilk fazın 2022-2025 yılları arasında, 2’nci fazın 2028-2029 yıllarında ve 3’üncü fazın da 2038-2039 yılları arasında gerçekleştirileceği duyuruldu. Açıklamada, genişleme kapsamında çoğu ilk fazda yapılacak çalışmalar şöyle anlatıldı: “Antalya Havalimanı Genişleme ve Büyütme Projesi yatırımları kapsamında, dış hatlara hizmet veren, mevcutta 93 bin metrekare olan terminal 2 binası 223 bin metrekarelik yeni bir terminal binası haline getirilecek. Mevcutta 37 bin metrekare olan İç Hatlar Terminali binası da 75 bin metrekare olacak şekilde büyütülecek. 2038 yılında da 70 bin metrekare büyüklüğünde yeni bir dış hatlar terminali yapılacak. Apron, taksi yolu ve servis yolu bulunan yaklaşık 1,5 milyon metrekarelik kaplamalı alan eklenerek, uçak parkı sayısı 108’den 176’ya, terminallerdeki sabit köprü sayısı 20’den 38’e yükseltilecek. Yeni inşa edilecek kapalı otoparkın üzerinde heliport alanı yer alacak.”

ENERJİYİ GÜNEŞTEN ALACAK

“Havalimanına yeni bir devlet konuk evi ve VIP binası inşa edilecek. Yeni yapılacak genel havacılık ve kargo terminalleri, havalimanı sınırları içinde güneye konuşlandırılarak girişleri düzenlenip havalimanının ana girişinden ayrılacak. Üç yıl içinde ‘T3 Dış Hatlar’ dışında tamamlanması planlanan çalışmalar operasyonu etkilemeden gerçekleştirilecek ve yatırım süresi içinde bitirilen tesisler hizmete alınacak. Havalimanı içinde kurulu mevcut enerji üretim tesislerine ek olarak 4 megavat güneş enerji santrali (GES) kurulacak. Yeni terminallerde enerji verimliliği esas alınarak LEED Gold sertifikası almak hedeflenecek.” (Hürriyet)

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
TAV Antalya Havalimanı için çalışmalara başladı… Antalya Havalimanı’na uygulanacak proje, 3 aşamada tamamlanacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir