Wagner lideri Prigojin’in yolcu listesinde olduğu özel uçak düştü

SON DAKİKA HABERİ: Rusya'da Saint Petersburg-Moskova seferini yapan özel uçak başkentin kuzeyinde düştü. Rus haber ajansı TASS, Tver’de düşen ve 10 kişinin öldüğü özel jette Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in de bulunduğunu açıkladı. Enkaz alanında şimdiye kadar 4 kişinin cesedinin bulunduğu belirtildi.

Rusya’da Saint Petersburg-Moskova seferini yapan özel uçak başkentin kuzeyinde düştü. Rus haber ajansı TASS, Tver’de düşen ve 10 kişinin öldüğü özel jette Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in de bulunduğunu açıkladı. Enkaz alanında şimdiye kadar 4 kişinin cesedinin bulunduğu belirtildi.

TASS’ın, Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’na (Rosaviatsiya) dayandırdığı haberde, Prigojin’in Tver’de düşen özel jette bulunduğu belirtildi.

Öte yandan, Wagner’e yakınlığıyla bilinen bazı Telegram kanallarında, uçağın Rus ordusuna ait savunma sistemleri tarafından düşürüldüğü öne sürüldü.

Rusya Acil Durum Bakanlığı, üç mürettebat da dahil olmak üzere uçaktaki 10 kişinin tamamının kazada öldüğünü açıkladı.
Yetkililer, yolcular arasında Prigojin adında bir kişinin de bulunduğunu belirtirken daha fazla ayrıntı vermedi.

ENKAZ ALANINDA 4 KİŞİNİN CESEDİ BULUNDU

Rus basını, uçakta Prigojin’in sağ kolu Dmitri Utkin’in de bulunduğunu ve enkaz bölgesinde şu ana kadar 4 cansız bedenin bulunduğunu aktardı. TASS, haber ajansı, uçak düştüğünde Moskova’daki Şeremetyevo havalimanından kalkalı henüz yarım saat olmadığını bildirdi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, uçağın yere düştükten sonra alev aldığı görüldü.

WAGNER: PRİGOJİN’E AİT İKİNCİ UÇAK MOSKOVA’YA İNDİ

Wagner’den konuya ilişkin yapılan ilk açıklamada, söz konusu uçakta Prijon’in bulunmadığı belirtilerek, ” ERJ-135BJ tipi uçak Rus güvenlik güçleri tarafından düşürüldü. Prigojin’e ait 2. uçak ise Moskova’ya indi.” denildi.

WAGNER’LE BAĞLANTILI TELEGRAM KANALI ÖLDÜĞÜNÜ DUYURDU

Wagner bağlantılı Telegram kanalı ise Prigojin’in öldüğünü duyurdu.

RUS HAVACILIK OTORİTESİ: PRİGOJİN DÜŞEN UÇAKTAYDI

Rus Sivil Havacılık Otoritesi, düşen uçakta Wagner lideri Yevgeniy Prigojin ve yardımcısı Yutkin dahil 10 kişinin olduğunu ve tamamının öldüğünü duyurdu.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın uçak kazası hakkında bilgilendirildiği açıklandı. Ayrıca, “Prigojin’in durumu doğrulanırsa bu hiç kimse için sürpriz olmaz.” denildi.

BİDEN’DAN İLK AÇIKLAMA

ABD Başkanı Joe Biden, Wagner liderinin de içinde bulunduğu öne sürülen uçağın düşmesinin arkasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in olup olmadığı sorusuna “Rusya’da Putin’in arkasında olmadığı pek fazla şey olmuyor” diyerek cevap verdi.

PROJİN’İN AYAKLANMASI HAKKINDA

Prigojin 24 Haziran’da, beraberindeki savaşçılarla Rus yönetimine karşı silahlı isyan başlatmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e son yılların en büyük tehdidini oluşturan olayda, Prigojin, bir Wagner kampına yönelik Rus askeri saldırısına yanıt olarak iki Rus kentindeki askeri tesislerin kontrolünü ele geçirerek güçlerini Rusya’nın başkentine doğru yürütmüştü.

Kriz, ancak Lukaşenko’nun Prigozhin’in Belarus’a taşınmasını öngören bir anlaşmaya aracılık etmesiyle yatıştırılabildi. Aynı anlaşmanın bir parçası olarak Wagner birliklerine Rus ordusuna ya da kolluk kuvvetlerine kaydolma, ailelerinin ve arkadaşlarının yanına dönme ya da Belarus’a gitme seçenekleri sunuldu.

 

1
mutlu
Mutlu
1
komik
Komik
1
alk_
Alkış
1
_a_rm_
Şaşırmış
1
sinirli
Sinirli
Wagner lideri Prigojin’in yolcu listesinde olduğu özel uçak düştü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir