TALPA’dan Trabzon’da pistten çıkan uçağın kokpit kayıtlarıyla ilgili açıklama

featured

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA), Trabzon’da 13 Ocak 2018’de meydana gelen uçak kazasıyla ilgili basında yer alan kokpit ses kayıtları hakkında bir açıklama yaptı.

Dernek, basında yayınlanan ses kayıtlarının şifreli olduğunu ve deşifre işleminin uluslararası standartlara göre yürütüldüğünü vurgulayarak, bu tür ifşaların sivil havacılık mevzuatına ve Türk Ceza Kanunu’na aykırı olduğunu ifade etti. Açıklamada, gizli bilgilerin ifşası suçunu hatırlatan TALPA, kamuoyundan bu tür içeriklere itibar edilmemesi çağrısında bulundu.

İşte TALPA tarafından yapılan o açıklama:

“8 Aralık 2023 tarihli bir kısım internet sitesi ile yazılı ve görsel medyada, 13 Ocak 2018 tarihinde Trabzon’da meydana gelen uçak kazasına ilişkin olarak, uçağın kokpitindeki konuşmaların kaydı olduğu ileri sürülen bir kısım konuşma kaydının yayınlandığı gözlemlenmiştir.

Kokpitte geçen konuşmaların kaydedildiği cihaz (CVR) verileri şifreli olup, yerleşik uygulamaya göre bu verilerin deşifresi ilgili uçak üreticisi ile yetkili heyetin nezaretinde yurtdışında yapılır ve yetkili kaza inceleme merkezinde muhafaza edilir.

Herhangi bir soruşturma ya da kovuşturma durumunda ise ilgili makama sadece konuşmaların yazılı deşifresi (çözülmüş hali) sunulmaktadır. Dolayısıyla, ifşa edilmiş olan içeriklere ihtiyatla yaklaşılması gerekir. Kaldı ki, Türk Sivil Havacılık Mevzuatı ve Türk Ceza Kanunu tahtında, “gizli” olan bilgi/belgelerin ifşası da suçtur.

Bu nedenle, söz konusu haber ve içeriklere itibar edilmemesini saygı ile kamuoyuna bildiririz.”

0
mutlu
Mutlu
1
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
TALPA’dan Trabzon’da pistten çıkan uçağın kokpit kayıtlarıyla ilgili açıklama

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir