Suriye ile Suudi Arabistan Arasında 12 Yıl Aradan Sonra İlk Uçak Seferi Gerçekleştirildi

featured

Suriye Hava Yolları’na ait bir uçak, 12 yıl aradan sonra ilk kez Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a indi. Bu sefer, Şam-Riyad arasında düzenli uçuşların yeniden başlamasının işareti olarak kabul ediliyor. İki ülke, 2011’de kesilen diplomatik ilişkilerini 2023’te yeniden tesis etmişti.

Suriye’de 2011’de başlayan ayaklanmalardan sonra 2012’de karşılıklı uçak seferlerini durduran Suriye ile Suudi Arabistan arasında 12 yıl aradan sonra ilk sefer gerçekleştirildi.

Suriye Hava Yolları’na ait bir uçak, bu sabah Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki Kral Halid Havalimanı’na indi. Bu sefer, Şam-Riyad arasında düzenli uçuşlara dönüşün bir işareti olarak kabul ediliyor.
Riyad havalimanları şirketi, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin Suudi Arabistan Krallığı Büyükelçisi Dr. Eymen Susan ve hava taşımacılığı alanında birçok Suudi yetkilinin katılımıyla bir kutlama düzenledi.

Suriye’de ayaklanmaların başladığı 2011’den sonra Suudi Arabistan ile Suriye yönetimi arasındaki diplomatik ilişkiler kesilmiş, iki ülke Mart 2012’de karşılıklı uçak seferlerini durdurmuştu.

Ancak Şam yönetiminin 7 Mayıs 2023’te Arap Birliği’ne geri dönme kararı almasının ardından 9 Mayıs 2023’te Suudi Arabistan ile Suriye, diplomatik ilişkilerini yeniden tesis ettiğini duyurdu. Suriye’deki Beşar Esad yönetimi 6 Aralık 2023’te Suudi Arabistan’a büyükelçi atarken, Riyad da 26 Mayıs’ta Faysal bin Suud el-Micfil’i Şam’a büyükelçi olarak atamıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Suriye ile Suudi Arabistan Arasında 12 Yıl Aradan Sonra İlk Uçak Seferi Gerçekleştirildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir