1. Haberler
  2. SunExpress
  3. SunExpress, tam zamanlı çalışma ve tam ücret uygulamasına geri dönüyor

SunExpress, tam zamanlı çalışma ve tam ücret uygulamasına geri dönüyor

featured

SunExpress İnsan Kaynakları Direktörü Dr. Yasin Öztürk tarafından çalışanlara gönderilen bildiride Temmuz 2021 itibariyle yeni bir döneme girildiğini açıkladı.

Türkiye’de “Kısa Çalışma Programı” imkanı 30 Haziran itibariyle sona erdi. Öte yandan Almanya’da «Kurzarbeit» imkanı yasal olarak devam ediyor.

Üst Yönetim yüksek sezonun iş fırsatlarından en üst düzeyde faydalanabilmek için Almanya dahil tüm işyerlerimizde tam zamanlı çalışmaya geçilmesine karar verdi.

SunExpress 01 Temmuz’dan itibaren tam zamanlı çalışma ve tam ücret uygulamasına geri dönüyor.
Yönetim Kurulumuzdan başlamak üzere, Üst Yönetim, Direktörler, Kıdemli Müdürler pandemi başından bu yana göstermiş oldukları dayanışmayı sürdürerek 2 ay daha %20 ücret kesintisi ile çalışıyor olacaklar.

İşte SunExpress İnsan Kaynakları Direktörü Dr. Yasin Öztürk tarafından personele gönderilen o bildiri;
“Değerli SunExpress Ekibi,

SunExpress ailesi olarak, zor zamanlarda birbirine kenetlenen ve her türlü fedakarlığı gösteren bir ekip olmaktan her zaman gurur duyduk. Zorlu pandemi krizinde bir kez daha bizi biz yapan bu özelliğimizi tüm paydaşlarımıza gösterdik.

Haziran ayı ile artışa geçen ve Temmuz’da önemli bir ivme kazanan rezervasyonlarımızdaki artış, hepimizin geleceğe umutla bakmasını sağlıyor. Ancak, dünya genelinde pandemi içinde pandemi olarak kabul edilen “Delta Varyantı”, bu krizin henüz bitmediğinin bir işareti olarak karşımızda duruyor.

Salgın döneminin başından bu yana, tüm bilinmezliklere rağmen, fedakârca uçuşlarını aksatmayan uçuş ekiplerimize, vardiyalarına devam eden hat bakım, muhendislik, ve OCC çalışanlarına, evlerinde bilgisayarlarının başında şirketimizin geleceği için çalışan diğer tüm birimlerdeki çalışma arkadaşlarımıza minnettarız. Frankfurt ofisimizde çalışan arkadaşlarımız SXD’nin tasfiyesi sırasında oluşan karmaşık ortamda dahi işlerini profesyonelce sürdürdüler.

Şirket içi vaka istatistiklerine göre, Covid-19’a yakalanan arkadaşlarımızın sayısının ulusal ortalamanın altında seyrettiğini büyük bir mutlulukla belirtmek isteriz. Kurumsal düzeyde aldığımız önlemler ve bireysel olarak bu kurallara gösterdiğimiz uyum sayesinde bu salgından en az düzeyde etkilendik. Önümüzdeki süreçte aynı hassasiyetle çalışmalarımızı sürdürmemiz büyük önem arz ediyor.

Temmuz ayı itibariyle İnsan Kaynakları uygulamalarımızı aşağıda sizlerin dikkatine sunmak istiyoruz;

1. Ofis Çalışma Düzeni ve Ücret Ödemeleri (Türkiye – Almanya)

Türkiye’de “Kısa Çalışma Programı” imkanı 30 Haziran itibariyle sona erdi. Öte yandan Almanya’da «Kurzarbeit» imkanı yasal olarak devam ediyor. Üst Yönetimimiz, yüksek sezonun iş fırsatlarından en üst düzeyde faydalanabilmek için Almanya dahil tüm işyerlerimizde tam zamanlı çalışmaya geçilmesine karar verdi. Kısa çalışma uygulamasının kişisel bütçelerinize olan etkisini hiçbir zaman göz ardı etmedik. Bu noktada gösterdiğiniz özveri ve dayanışma için bir kez daha teşekkür etmek isteriz.

Şirket olarak 01 Temmuz’dan itibaren tam zamanlı çalışma ve tam ücret uygulamasına geri dönüyoruz. Yönetim Kurulumuzdan başlamak üzere, Üst Yönetimimiz, Direktörlerimiz, Kıdemli Müdürlerimiz pandemi başından bu yana göstermiş oldukları dayanışmayı sürdürerek 2 ay daha %20 ücret kesintisi ile çalışıyor olacaklar. Liderlerimize bu noktada gösterdikleri anlayış için teşekkür ederiz.

Türkiye ofislerimizde görevli tüm arkadaşlarımızı 05 Temmuz Pazartesi’den itibaren “Mavi / Turuncu” ekip düzenine uyarak ofislerimize bekliyoruz. Çarşamba günleri dezenfeksiyon günü olarak uygulanmaya devam edecektir. Böylelikle her birimiz haftada 2 gün ofislerimizde geri kalan 3 gün uzaktan çalışıyor olacağız.

Yeni çalışma şeklimiz bizleri modern ve yenilikçi ofis düzeni ile tanıştırıyor. İlk olarak Frankfurt ofisimizde deneyimleyeceğimiz “Açık Ofis” kültürümüzü önümüzdeki dönemde tüm SunExpress ofisleri ile buluşturacağız. Frankfurt ofisimizde görevli arkadaşlarımız ofis inşaatı süresince uzaktan çalışmaya devam edecekler.

Pandemi ile beraber deneyimlediğimiz uzaktan çalışma düzeni, “Karma” bir şekilde hayatımızda olmaya devam edecek. Pandeminin halen sürdüğünü aklımızdan çıkarmayarak ofislerimizde ve vardiyalarımızda tüm önlemlere bağlı kalmaya devam etmemiz gerekiyor. Uzaktan çalışma ve esnek çalışma modeli ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 2021 yılı bitmeden yeniden yapılandırılmış çalışma düzenimizi sizlerle paylaşacağız.

2. Hat Bakım Departmanı Çalışma Düzeni ve Ücret Ödemeleri

Temmuz ayı itibariyle hat bakım departmanımız tam zamanlı vardiya ve ofis düzenine (mavi/turuncu ekipler ile) geçmiştir. Müdür ve altı ünvana sahip çalışma arkadaşlarımız için tam ücret esası uygulanacaktır.

3. Uçuş Ekipleri Çalışma Düzeni

Temmuz 2021 dönemi için tüm ekiplerimizin programları tam zamanlı (%100) olarak planlanmıştır. Temmuz itibariyle programlarınızda ek “UVAC ya da STW” planlanmayacaktır. 2021 yılının başında sizlere duyurmuş olduğumuz ücret sistemimizin getirilerindeki yüksek sezon etkisini bu ay itibariyle net olarak görebileceğiz. ESB Base’de, AnadoluJet adına ek uçuşlar planlanması için proje ekibimiz çalışmalarına devam ediyor. Bu noktada ESB Base’imizde bulunan her bir çalışma arkadaşımızın uçuşlarla ilgili herhangi bir kaygı taşımamasını istiyoruz. Yaz boyunca ve sonrasında size ihtiyacımız var! Yaz dönemi süresince yatılarınız devam edecek ve SunExpress’in diğer baselerinden uçuşlarınızı sürdüreceksiniz.

4. Kokpit Ekipleri – Sözleşme Uygulamaları, «Cockpit Loyalty» Ödemesi, «Type Rating» & «Loss of Licence» Kesintileri

Pandemi döneminde belirli süreli sözleşmeleri sona eren kaptanlarımızın sözleşmelerini, %50 part-time sözleşme ile yenileyebilmiştik. Pandemi boyunca her fırsatta yinelediğimiz «imkanlar doğrultusunda çalışma koşullarımızı pandemi öncesi standartlara ulaşma» hedefimize adım adım yaklaşıyoruz. Bunun somut bir örneği olarak operasyonun artışı ile beraber kaptanlarımıza gönüllülük esasına dayalı full-time sözleşme imkanı sunduk.

Kaptanlarımızın tamamına yakını tam zamanlı sözleşme teklifimizi kabul ettiler. Çalışma arkadaşlarımıza bu geçiş döneminde gösterdikleri anlayış için teşekkür ederiz.

F/O arkadaşlarımız için ise kapasitemizin üzerindeki mevcudiyetimiz halen devam ediyor. Bu bağlamda %50 part- time sözleşmeler önümüzdeki dönemde gündemimizde kalmayı sürdürse de kapasite gereksinimlerini sürekli olarak izlediğimizi ve part-time sözleşmeye geçiş sırasına göre ihtiyaç halinde yeniden tam zamanlı sözleşme teklif etmek için sabırsız olduğumuzu paylaşmak isteriz.

Pandeminin getirdiği ilave finansal yükler sonucunda geçici olarak durdurduğumuz “Cockpit Loyalty” programımıza mevcut pandeminin yeni bir dalgası ve/veya sektörümüzü derinden etkileyecek yeni bir kriz yaşanmaması halinde devam edeceğimizi belirtmek isteriz. Bu bağlamda 2022 bütçe hazırlıkları sürecinde «loyalty» ödemelerini planlamayı hedefliyoruz. Pandemi süresince azalan ücret gelirlerine destek olmak amacıyla ara verdiğimiz tip eğitimi kesintileri ve “Loss of Licence” çalışan katkı payları ile ilgili biriken ödemelerinizi sizleri yormayacak bir modelle yeniden yapılandıracağız. Ağustos maaşları ile başlayacak geri ödeme detaylarını önümüzdeki haftalarda sizlere duyuracağız.

5. Terfi Uygulamaları

Her fırsatta desteklediğimiz çalışan gelişimini devam ettirebilmek, CPT – F/O dengesini sağlayabilmek için ve CPT ihtiyacımızdan dolayı 2020 başında durdurduğumuz terfilere Üst Yönetimimizin de desteği ile devam etme kararı aldık. İlk grubumuz eğitimine başladılar, kendilerine eğitimlerinde başarılar diliyoruz.

Kabin Amiri terfi süreçlerimizi yeniden başlatabilmek için ihtiyacımız olan zaman konusunda Kabin Memuru arkadaşlarımızın anlayışını rica ediyoruz. Bu çerçevede, 2022 yaz dönemi için kapasitemizi tekrar gözden geçireceğiz.

Ofislerimizde oluşan iş fırsatlarımızı “Job Offer” olarak tüm çalışanlarımıza duyuruyoruz. Dileyen çalışma arkadaşlarımız bu fırsatları her zaman değerlendirebilirler. Kabin Hizmetlerinde edindiğiniz tecrübelerinizi ofislerimizde de sürdürebilirsiniz. Başvuruları değerlendirirken fırsat eşitliğini hassasiyetle gözettiğimizi belirtmek isteriz. Lütfen size uygun olabileceğinizi düşündüğünüz ilanlarımıza başvurunuz.

2020 yılı başında pandemi nedeniyle durdurulan ofis çalışanı terfilerimizin 01 Temmuz itibariyle gerçekleştirilmesine Üst Yönetimimiz onay verdi. Departman yöneticileri ve insan kaynakları ekibimiz terfi alan çalışma arkadaşlarımızla iletişime geçecekler. Terfisi onaylanan çalışma arkadaşlarımızın ücret artışları şirket genelinde “Kısa Çalışma ya da Ücret Kesintisi” uygulanmadığı takdirde 01 Ocak 2022 itibariyle gerçekleştirilecektir. Tüm terfi alan arkadaşlarımızı kutluyoruz.

6. İstihdam Planı – MPL Projesi

2022 kış dönemine kadar herhangi bir işe alım (CPT/FO/SCCM/CCM) planlamıyoruz. Ancak, kapasitemizin artışına bağlı olarak bu durumu tekrar gözden geçirebiliriz. MPL programımız devam ederken, aramıza katılacak olan arkadaşlarımız SunExpress’in güçlü operasyonlarının kararlı bir şekilde büyümesine destek olacaklar. MPL programımız çok iyi tasarlanmış ve pandemi öncesinde tamamlanmış bir proje olarak bizlere güven vermeye devam ediyor. MPL öğrencilerimiz uçuş eğitimlerinin ilk günlerinden itibaren SunExpress çalışanı ve ailemizin bir ferdi olarak aramızda bulunuyorlar.

SunExpress ailesi olarak Temmuz 2021 itibariyle yeni bir döneme giriyoruz. Yeni dönemde de sizlerin adanmışlığı ve profesyonelliği ile başarı hikayelerimize yenilerini eklemeye devam edeceğiz.

Tüm çalışma arkadaşlarımıza sağlıklı, başarılı ve güzel bir yaz sezonu dileriz.

Saygılarımızla,

Dr. Yasin Öztürk
İnsan Kaynakları Direktörü”

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
SunExpress, tam zamanlı çalışma ve tam ücret uygulamasına geri dönüyor
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir