Uzay

SpaceX uzaya 60 internet uydusu gönderdi

ABD'li uzay teknolojileri firması SpaceX dev internet projesi kapsamında Falcon 9 roketiyle gönderdiği 60 uyduyla Dünya’nın her noktasından internete erişmeyi hedefliyor

ABD’li uzay teknolojileri firması SpaceX, dev internet projesi Starlink kapsamında içerisinde 60 adet uydu barındıran Falcon 9 roketini Dünya’nın alt yörüngesine gönderdi.

Fırlatılış, yerel saatle perşembe akşamı 22:30’da Florida’daki Cape Canaveral Üssü’nden yapıldı.

Fırlatma işleminin mayıs ayı başında yapılması planlanmış ancak kötü hava koşulları sebebiyle pek çok kez ertelenmişti.

Uyduların 60 dakika içerisinde 550 kilometre yükseklikteki Dünya’nın alt yörüngesine yerleştirildiği ve geri dönüşümlü olarak tasarlanan roket ateşleme sisteminin de kalkıştan 9 dakika sonra tekrar üsse iniş yaptığı belirtildi.

Her biri 227 kilogram ağırlığında olan uyduların 440 kilometre genişliğindeki yörüngede konuşlanarak güneş panellerini açacağı ifade edildi.

Starlink projesi için 2020 yılına kadar uzaya 12 bin adet uydu fırlatmayı amaçlıyor. Firma böylece internet erişiminin olmadığı çöl, okyanus gibi dünya en ücra noktalara bile en az 1 Gbps’ye varan hızda ucuz internet bağlantısı sağlayacak.

Proje ile bağlantı hızının 3 Gbps’e kadar çıkabileceği belirtiliyor. Böylece Afrika, Asya ve Güney Amerika’da gibi internet erişiminin olmadığı ve gelir seviyesi düşük ülkelerde de insanlar hızlı ve ucuz internetten faydalanabilecek.

Independent Türkçe / Ajanslar

Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı