Turkish Technic ile Özçelik-İş Sendikası anlaştı: Yüzde 30 kesinti yapılacak

featured

Türk Hava Yolları’nın iştiraki Turkish Technic ile Özçelik-İş Sendikası arasından uzun süredir devam eden görüşmelerde nihai sonuç çıktı. Buna göre ş Tazminatları, Vardiya Primleri ve Ek Yetki Priminden; 01.1, 03.1 ve 04.1 iş gruplarından %25 oranında, diğer iş gruplarından %30 oranında kesinti yapılacak.  01.07.2020 tarihi itibarıyla uygulanmakta olan Kıdem Ücretleri üzerinden %30 oranında kesinti yapılmasına karar verildi.

İşte Turkish Technic tarafından çalışanlara gönderilen anlaşmanın detayları…

Değerli Çalışanlarımız,

Malumunuz olduğu üzere Covid-19 pandemisi uzunca bir süredir havacılık sektörü de dâhil olmak üzere tüm alanlarda olumsuz etkisini göstermektedir. Şirketimiz bu zorlayıcı sebep neticesinde ortaya çıkan istihdam fazlalığı dolayısıyla bir taraftan Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca sağlanan teşvik ve kolaylıklardan istifade ederken diğer taraftan başta yetkili Sendika dâhil diğer paydaşlar ile müzakereler yürütmek suretiyle tüm çalışanlarımızın istihdamının korunması için en üst seviyede azami çaba göstermektedir.

Yapılan değerlendirmeler neticesinde Şirketimiz ile Özçelik-İş Sendikası arasında 01.09.2020 tarihinden geçerli olmak üzere 21.09.2020 tarihinde aşağıdaki düzenlemeleri içeren TİS Protokolü imzalanmıştır:

·         01.07.2020 tarihi itibarıyla uygulanmakta olan İş Tazminatları, Vardiya Primleri ve Ek Yetki Priminden; 01.1, 03.1 ve 04.1 iş gruplarından %25 oranında, diğer iş gruplarından %30 oranında kesinti yapılması,

·         01.07.2020 tarihi itibarıyla uygulanmakta olan Kıdem Ücretleri üzerinden %30 oranında kesinti yapılması,

·         6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin üçüncü yıl ikinci altı ayında  Madde 32’nin aynen uygulanması,

·         6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi ile belirlenen ikramiye ödemelerinin yeniden belirlenen bu tutarlar üzerinden ödenmeye devam edilmesi,

·         Sosyal yardım, kreş yardımı, tazminat – primler ve diğer ödemelere ilişkin 6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi hükümlerinde değişiklik olmaksızın mevcut haliyle uygulanmaya devam edilmesi,

·         Taraflarca 2021 Ocak ve Haziran aylarında görüşmeler yapılarak pandemi süreci ve ekonomik şartlar göz önünde bulundurulmak suretiyle protokol hakkında değerlendirme yapılması,

Bu düzenlemeler ile, 01 Nisan 2020 tarihinde başlayan, siz değerli çalışanlarımızın özverisi ve Devletimizin de desteği ile geçirdiğimiz Kısa Çalışma Dönemi 31 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla sonlanacak ve ücret düzenlemesini kabul eden çalışanlarımız açısından 1 Eylül 2020 tarihi itibariyle yeni belirlenen ücretler üzerinden tam zamanlı çalışmaya geçilmiş sayılacaktır. Bu duyuru tarihine kadar, ilgili birim yöneticileri tarafından yapılan planlamaya istinaden  çalışılmayan günleri olan çalışanlarımız idari izinli sayılacaktır.

Eylül ayı ve sonrasında uygulanacak çalışma düzeni İnsan Kaynakları Başkanlığı aracılığı ile siz çalışanlarımıza bilahare duyurulacaktır.

Bayrak taşıyıcı milli havayolu olmanın yüklediği sorumluluğun bir gereği olarak ana sermayedarımız Türk Hava Yolları A.O. ve Şirketimizin öncelikli hedefinin istihdamın korunması olduğu Sayın Yönetim Kurulu Başkanımız tarafından müteaddit defalar açıklandığı gibi, zorlayıcı sebeplerden dolayı uygulanan kısa çalışmanın ve yapılan bu ücret düzenlemesinin asıl ve en önemli amacı da istihdamın korunmasıdır.

Büyük bir aile olmanın getirdiği dayanışma ve bireysel olarak gösterilen bu fedakarlığın Şirketimiz ve çalışanlarına kollektif bir kazanç olarak geri döneceğine inancımız tamdır. Bu olağanüstü çalışma şartlarında gösterdiğiniz sabır, anlayış ve Şirketimize yaptığınız katkılar ve verdiğiniz emekler için tekrar teşekkür eder, alınan kararların THY Teknik A.Ş. ailemize ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Turkish Technic ile Özçelik-İş Sendikası anlaştı: Yüzde 30 kesinti yapılacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. Avatar

  %30 kestiler. Brüt maaş oldu 4 lira. Ben gidiyorum bekçi olacağım. Zira bekçiler bile daha fazla alıyor şuan. Evet yanlış duymadınız lise mezunu bekçi! Biz burda bir sürü sınavlardan geçelim yetki alacağız diye uğraşalım. Mılyon dolarlık komponentler ile çalışalım. Teknisyenin aldığı paraya bak. Gece gündüz soğuk sıcak çalıştığına yemin ediyorum değmez! Sizlere kolay gelsin. Gidiyom ben!

  Cevapla
 2. Avatar
  21 Eylül 2020, 20:21

  Türev-İntegral Hareketi diyor ki:

  Madem maaş indirimi oldu biz de aşağıdakileri istiyoruz:
  – personele her ay belli miktarda THYAO hissesi verilsin.
  – çeşitli firmalarla anlaşılsın ve personele indirim sağlansın.
  – yıllık ücretli izin süresi arttırılsın.
  – özel sigorta aileyi de kapsasın.

  Cevapla