SİHA ve İHA’lar uçuşa hazır

featured

Afrin’in PKK’dan temizlendiği Zeytin Dalı Harekâtı’nda Mehmetçiğin gözü-kulağı olan insansız hava araçları, bu operasyonda da önemli görevler ifa edecek. Silahlı ve silahsız İHA’lar bir önceki harekât sırasında Afrin semalarında toplamda 4 bin saat uçmuş, sağladığı istihbaratla tehditlerin bertarafında mühim rol oynamıştı.

Yer istasyonuna anlık görüntü geçen milli İHA’lar sahadaki terör hedeflerini tarayarak vurulacak noktalara dair lazer işaretleme yapıyor. Bu bilgileri kullanan F-16/F-4 savaş uçakları ve ATAK taarruz helikopterleri ise sağlanan bilgi doğrultusunda birçok noktayı yüksek hassasiyetle imha ediyor.

Silahlı İHA’lar (SİHA) ise görüntüleme-işaretleme yeteneklerinin yanısıra, hedefteki noktayı anında ateş altına alabiliyor. SİHA’lar teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için Roketsan tarafından yerli teknolojiyle üretilen ‘Mini Akıllı Mühimmat’ı (MAM) kullanıyor. Büyük çoğunluğu ‘Bayraktar’ modeli İHA ve SİHA’lardan oluşan insansız filo, kaydettiği görüntülerle Fırat’ın doğusunda PKK’nın karapropagandalarını da boşa çıkaracak.

Fatih Özer – Yeni Şafak

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
SİHA ve İHA’lar uçuşa hazır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir