Signal CEO’su: Telegram’ın sanıldığı kadar güvenilir değil

featured
service

Mobil mesajlaşma sektöründeki rekabet, şifreli iletişim uygulaması Signal kurucusu ve CEO’su Moxie Marlinspike’nin açıklamalarıyla kızıştı. Marlinspike, özellikle WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesindeki değişiklikler sonrası kullanıcıların akın ettiği Telegram hakkında konuştu. Uygulamanın sanıldığı kadar gizlilik dostu olmadığını belirtti.

Signal CEO’su Moxie Marlinspike, Twitter hesabında bir tweet dizisi paylaştı. Telegram’ın “şifreli mesajlaşma uygulaması” olarak anılmasından dolayı çok şaşkın olduğunu söyledi. Bununla birlikte Telegram’ın asıl çalışma şeklini de anlatan Marlinspike, uygulamanın kullanıcı verilerini sunucularında şifrelemeden sakladığını iddia ederek eleştirilerde bulundu.

“Uygulamada gördüğünüz hemen her şeyi Telegram da görebilir”

Moxie Marlinspike, açıklamasında “Telegram tüm kişilerinizi, gruplarınızı, medyanızı ve gönderdiğiniz veya aldığınız her mesajı sunucularında düz metin olarak saklar.” ifadesini kullandı. Ayrıca kullanıcıları, uygulamada gördükleri her şeyin bizzat Telegram tarafından da görülebileceği konusunda uyardı. Bunun daha kolay anlaşılabilmesi için kısa bir örnek verdi.

İşte basit bir test: Telegram’ı silin, yepyeni bir telefona kurun ve numaranızla kaydolun. Tüm konuşma geçmişinizi, tüm kişilerinizi, paylaştığınız tüm medyaları, tüm gruplarınızı hemen göreceksiniz. Bu nasıl oluyor? Çünkü hepsi sunucularındaydı, düz metin olarak.

0
kalp
Kalp
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Signal CEO’su: Telegram’ın sanıldığı kadar güvenilir değil

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.