Yeni Şafak: Savunma Sanayi Başkanlığı’na bağlı HEAŞ’ın ihalesi boşa çıktı

featured
service

Danıştay 8. Daire, havalimanı-şehir içi yolcu taşıma işiyle ilgili yetkinin, işletmeci firmalarda değil Büyükşehir Belediyeleri’nde olduğuna karar verdi. Yeni Şafak’ta yer alan haber şu şekilde:

HEAŞ’IN İHALESİ BOŞA ÇIKTI

Danıştay kararı ile Savunma Sanayi Başkanlığı’na bağlı HEAŞ’ın İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı yaptığı taşıma ihalesi ile diğer işletmeci firmaların yaptığı ihaleler boşa çıktı. Yeni İstanbul Havalimanı’nda sadece yer gösterme yetkisi olan işletmeci firmanın oluruyla ihalesiz yolcu taşıyan Havaist de korsan durumuna düştü.

YÖNETMELİK İSTİSMAR EDİLDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 17 Haziran 2017’de Havalimanları Yer Hizmetleri Yönetmeliği’nde değişikliğe gitmişti. Yönetmelikte havalimanını işletmecilerine, taşımacılık yapacak şirketlere ‘yer tahsis etme’ görevi verildi.

Ancak havalimanı işletmecileri bu maddeye hukuk dışı anlamlar yükleyerek Büyükşehir Belediyeleri’nin yetkilerini gasp etti. Belediyeler Kanunu’nda belediyelere verilen “toplu taşıma hizmetlerini yürütmek, bu amaçla gerekli tesisleri kurmak kurdurmak, işletmek veya işlettirmek” yetkisi gasp eden işletmeler, hukuk dışı yolcu taşıma ihalelerine çıktı. Bazı havalimanlarında ise firmalara ihalesiz yolcu taşıma işi verildi.

DANIŞTAY: YETKİ BÜYÜKŞEHİRLERİN

Ancak yönetmelikle belediyelerin yetkileri gasp etme girişimine yargı engel oldu. Açılan davayı kabul ederek yönetmeliğin ilgili maddesini iptal eden Danıştay 8.Daire, hukuk dersi gibi kararı imza attı. Kararda, büyükşehir belediyesi sınırları dahilinde şehir içi trafik, ulaşım ve toplu taşıma ile ilgili hususlarda karar alma ve tasarrufta bulunma yetkisinin kanunen Büyükşehir Belediyelerine ait olduğu belirtildi. (Kaynak: Yeni Şafak)

0
kalp
Kalp
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yeni Şafak: Savunma Sanayi Başkanlığı’na bağlı HEAŞ’ın ihalesi boşa çıktı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.