Sahte PCR testi tarifesi: 300 TL’ye pozitif olsanız bile negatif çıkıyorsunuz

featured

Türkiye’de henüz aşısını yaptırmayan 16 milyon insan bulunuyor. Bu nedenle 6 Eylül itibariyle pek çok alanda aşı olmayanlar için negatif PCR testi zorunluluğu getirildi. Bu zorunlulukla birlikte sahte PCR testi düzenleyen şirketler ortaya çıktı. Söz konusu şirketler, “Pozitif olsanız bile sonucunuz negatif çıkacak” diye garanti verirken, işlem ücretinin ise 300 lira olduğu belirtildi.

Türkiye’de yaklaşık 16 milyon kişi sırası geldiği halde COVID-19 aşısını yaptırmadı. Bu nedenle toplu alanlar ile yolculuklarda 6 Eylül itibarıyla ‘negatif PCR testi’ şartı getirildi. Aşı yaptırmayan vatandaşlar konser, tiyatro, sinema gibi etkinliklere katılmak ve uçak veya otobüsle şehirlerarası yolculuk yapmak isterlerse PCR testi yaptırmak zorunda kalacak.

“Pozitif olsanız bile sonucunuz negatif çıkar”

Bu zorunlulukla birlikte halk sağlığını düşünmeyen pek çok kişi sahte testlere yöneldi. Milliyet’in haberine göre, negatif PCR testi almak için Google üzerinden test yapan şirketlerle iletişime geçildi. Test yapacağını söyleyen kurumlar, 300 lira karşılığında negatif test sağlayacaklarını belirtiyorlar. Ayrıca şirketler, “Pozitif olsanız bile sonucunuz negatif çıkar” garantisi de veriyor.Muhabirle sözde test yapan şirket yetkilisi arasında geçen diyalog şöyle:

İlginizi çekebilirİçişleri Bakanlığı’ndan ‘PCR testi’ genelgesi: 18 yaş ve üzerine uygulanacak
“Sizinle kayıtsız çalışalım”

Ardından şirket yetkilisine, “Telefonda konuştuğum kişi direkt yapmadıklarını söylemedi bu nedenle aynı numaraya “Biraz önce telefonda konuşmuştuk. Bana cuma gününe kadar acil negatif PCR testi lazım. Yardımcı olabilir misiniz? Ücreti neyse öderim lütfen” diye bir kısa mesaj gönderildi.

Bunun üzerine geri dönüş yapan sözde şirket yetkilisi ise, “Sizinle kayıtsız çalışalım. O da şöyle oluyor; testi alırız e-nabız’a işlemeden bakarız. Negatif misiniz, pozitif misiniz? Eğer negatifseniz sizi direkt sisteme işleriz. Ama pozitifseniz devam ederiz. Sistem dışı bir şey oluyor, ben bu konuda size yardımcı olurum” sözlerine yer verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Sahte PCR testi tarifesi: 300 TL’ye pozitif olsanız bile negatif çıkıyorsunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir