Rusya’da seyahat kaosu: Kime serbest, kime yasak?

Rus turizm sektörü, seferberlik ilanının ardından seyahatler kurallarının netleştirilmesini istiyor. Federasyon düzeyinde alınmış kararlar olmadığı ülke genelinde büyük bir kafa karışıklığı yaşanıyor.

featured

Rus turizm sektörü, seferberlik ilanının ardından seyahatler kurallarının netleştirilmesini istiyor. Federasyon düzeyinde alınmış kararlar olmadığı ülke genelinde büyük bir kafa karışıklığı yaşanıyor.

Bazı bölgelerde seyahat yasak

Seferberlik ilan edilen Rusya’da askere alımlar devam ederken, seyahatler konusundaki karmaşa da sürüyor.

Rusya’nın bazı bölgelerinde askerlik hizmetinden sorumlu olan ve seferberlik emri bulunan hiç kimsenin bulunduğu bölgeyi terk etmesine izin verilmediği belirtiliyor. Buna karşın, seferberlik halinde seyahatlerin nasıl olacağına ilişkin kuralların netleştirilmediği ve bu nedenle hem seyahatçilerin hem de seyahat şirketlerinin sorun yaşadığı ifade edildi.

Federal düzeyde alınan karar yok

Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı Teşkilat ve Seferberlik Ana Müdürlüğü temsilcisi Vladimir Tsimlyansky tarafından 22 Eylül akşamı yapılan açıklama da da bu konuya açıklık getirilmediği ifade edildi.

Bölgelerden çıkış yasak

Bu konuda merkezi bir karar olmamadığı, her bir idari bölgenin kendi kararlarını (bu kararlar genelde birbirinin tekrarı) uyguladığı belirtiliyor. Buna göre çoğu bölgede, kişisel çağrı alan tüm subay, teğmen, asteğmen, çavuş, üstçavuş, asker ve yedek denizcilerin bulundukları bölgeden ayrılmaları yasak.

Hangi bölgelerde yasak uygulanıyor?

Ancak bazı bölgelerde, seferberlik emri olmayanların ve sıradan vatandaşların da bulundukları bölgelerden çıkmalarının yasak olduğu kaydedildi. Medyada yer alan haberlere göre Dağıstan, Tataristan, Yakutya, Amur Bölgesi, Voronej bölgelerinden ayrılmak fiilen yasak. Bazı haberlerde Kuzey Osetya, Kursk, Nizhny Novgorod, Samara, Smolensk, Chelyabinsk ve Tver için de benzer bir durumun söz konusu ileri sürülüyor. Seferberlik Moskova’da da var ancak burada herhangi bir seyahat kısıtlaması bulunmuyor.

Rosturizm: Federal düzeyde alınmış bir karar yok

Rusya’da seferberlik dönemi seyahat kurallarının Federasyon düzeyinde açıklanmamış olması seyahat şirketlerini ve vatandaşlarını mağdur ediyor, Rus seyahat şirketleri devletten açıklama bekliyor.

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Dguzova “Şu anda sahip olduğumuz bilgilere göre seferberlik tebligatı almayan herkes seyahate çıkabilir. Federal düzeyde alına herhangi bir kısıtlayıcı tedbir konusunda bilgimiz yok. Ayrıca, seyahate çıkacak olanlar asker kayıt ofisi ile iletişime geçerek durumunu netleştirebilir.” açıklamasını yaptı.

Seferberlik emri olan yolculara para iadesi yapılması gerekiyor

Rus seyahat sektörü ise hükümetin duruma el atmasını ve konuyu netleştirmesini istiyor. Bir turizmci “Seferberlik emri olan yolcuların paralarının iade edilmesi gerekiyor. Burada pandemi dönemindeki gibi bir mücbir sebep var. Ama bu sefer mücbir sebebin tarafı aileler.” dedi.

Bir başka turizmci ise, “Seferberlik emri dolayısıyla müşterinin iptal etmek zorunda kaldığı turun para iadesine ilişkin koşulların bir an önce belirlenmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hem askerlik hizmetinden sorumlu olanlar hem de seferberlik emri olanlar

Rus turizm sektörü, seferberlik celbi alan veya almayan yolculara hizmet verme konusunda nasıl hareket edeceği konusunun netleşmesini bekliyor. Söz konusu beklenti sadece yurt dışı turları için değil, Rusya içi turlar ve seyahatler için de geçerli.

Verili durumda büyük ihtimalle hem seferberlik emri alanların hem de askerlik hizmetinden sorumlu olanların bulundukları bölgeleri terk etmelerine izin verilmeyeceği ifade ediliyor. (TurizmGüncel)

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Rusya’da seyahat kaosu: Kime serbest, kime yasak?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir