Rusya’da Checkmate kararı; Kendisi üretecek!

featured

Rusya Federasyonu’nun yeni savaş uçağı Checkmate’ın geliştirme giderleri, Rusya tarafından öz kaynaklarla finanse edilecek. Uçak için halihazırda bir yabancı yatırım ihtimali gözükmüyor.

Rus Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Rusya Federasyonu’nun yeni beşinci nesil savaş uçağı olan Checkmate (Şah Mat) ile ilgili açıklamalarda bulundu. Manturov tarafından yapılan açıklamada, “Uçağın geliştirilmesi için düzenlenmiş kendi bütçemiz var. Proje, kesinlikle yabancı müşterilere bağlı değil.” ifadelerine yer verildi.

Checkmate’e yabancı katılımı konusuna değinen Manturov, “Yabancı katılıma gelince, yabancı muhataplarımız genellikle iki sandalyeli bir çözüm istiyor.” dedi. Manturov, yabancı müşterilerin uçağın iki kişilik bir versiyonunun oluşturulmasını finanse edebileceklerini kaydetti. RIA Novosti’ye göre bu konfigürasyon için oldukça talep var.

Bir diğer Rus beşinci nesil savaş uçağı olan Su-57’nin geliştirilmesi de yine herhangi bir yabancı ortak olmadan, Rusya Federasyonu tarafından fonlanmıştı. Henüz 4++ nesil olarak nitelendirilebilecek Su-57’den, ilk etapta 76 adet üretilmesi planlanıyor.

Savunma sanayiinde ortak geliştirme modeline fazla aşina olmayan Rusya, bu sebepten ötürü projelerini çoğunlukla kendisi fonlamak zorunda kalıyor.

CHECKMATE SAVAŞ UÇAĞI ROSTEC/SU-XX

Rus Birleşik Uçak Şirketi (OAK) şirketinin bir parçası olan Suhoy firması tarafından geliştirilen 5. nesil yeni savaş uçağı Checkmate, 20-25 Temmuz’da Moskova’da düzenlenen MAKS-2021 Uluslararası Havacılık Fuarı’nda ilk kez sergilendi.

İddialara göre uçağın kalkış ağırlığı 18 tondan az olacak ve Su-57 savaş uçaklarında kullanılan İzdeliye 30 motoru kullanılacak.

Delta kanatlara sahip olan kontraplaktan yapılam mock-up, henüz nihai tasarıma gelmiş değil. Rostec, tasarımı ön aşamada olan uçağı yabancı müşterilere pazarlayıp yatırım kapmayı planlıyor. Uzmanlar uçağın Su-57’ye de oldukça benzediğini vurgularken uçağa “tek motorlu Su-57” benzetmesinde de bulunuyor. Uçağın kanopisi, iniş takımları ve kuyruğu Su-57’yi andırıyor.

Kaynak: SavunmaSanayiST

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Rusya’da Checkmate kararı; Kendisi üretecek!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir