Rusya yeni vize uygulamasına başladı; Daha fazla turist istiyor!

featured

Pandemi sonrası beklenen “normalleşme” döneminde daha fazla turist çekebilmek için Rusya’nın vize rejiminde yaptığı radikal değişiklik içeren yasa yürürlüğe girdi. Artık Rusya’ya gelecek turistlere maksimum bir ay değil, altı ay süreli, çok giriş çıkışlı vize verilecek.

Mayıs başında Duma’da kabul edilen, Putin tarafından 26 Mayıs 2021 tarihinde imzalanan ve dün itibariyle yürülüğe giren “Yabancılar için turist vizesi alma sürecini basitleştirme yasası” uyarınca, turistler resmi otoritelerde onaylanmış listede bulunan bir otel veya diğer konaklama tesisinde yapılan rezervasyonlarını (voucher) belgeleyerek altı aylık vize alabilecek. Turist vizesi için pasaport, vize başvuru formu, iki adet fotoğraf ile birlikte bulunulan ülkedeki Rusya Konsolosluğuna başvuru yapabilecek.

Diğer ülkelerle karşılıklılık esası dikkate alınarak, şu an bir aylık olarak verilen turistik vizelerin süresi çok girişli ve altı aylık olarak düzenlenecek.

Rusya Başkonsolosluğu web sitesinde vize evrakları şöyle sıralanıyor:

“Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış ıslak imzalı Voucher(davetiye). (Voucher tarihi, otelde kalınacak tarihleri
kapsamalıdır.)

Otel ve uçak rezervasyonları(Uçak rezervasyonu gidiş dönüş olacak).

2 adet arka fonu beyaz, boyutları 3,5 x 4,5 cm fotoğraf.

Pasaport ( 2 adet boş sayfası olmalıdır ve geçerlilik tarihi 6 aydan daha kısa olmamalıdır.

“visa.kdmid.ru” sitesinden doldurulacak “online başvuru formu”.

Amaçlı turizm (Konferans ve ya fuar katılımcılarının aldığı vize türü.) vizesi için bireylerin katıldığına dair belgeleri başvuruda sunmaları gerekmektedir. Eğer çift girişli vize isteniyor ise, her iki giriş için otel ve uçak rezervasyon belgesi başvuru sırasında sunulması gerekmektedir.”

Turizm sektöründe bu karar büyük memnuniyet yaratırken, küresel turizm hareketinin normalleşmesi sonrası Rusya’ya olan talepte patlama yaşanacağı yorumları yapılıyor.

Elektronik vize uygulaması da başlayacak

Rusya’nın pandemi sonrası dönemde elektronik vize uygulamasına da tam olarak geçmesi bekleniyor.

Rusya Federasyonu, 1 Ocak 2021’den itibaren yürürlüğe koymayı planladığı yabancı ülke vatandaşlarına yönelik elektronik vize uygulamasını koronavirüs pandemisinde yaşanan gelişmeler nedeniyle askıya aldı.

Yılbaşında Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Ülke güvenliğinin sağlanması, halk sağlığının korunması ve koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasının önlenmesi amacıyla elektronik vize düzenleme işlemi, Rusya Hükümeti’nden özel emir gelene dek askıya alındı” ifadelerine yer verilmişti.

Elektronik vize uygulaması, Türkiye ve AB ülkeleri de dahil 52 ülkenin vatandaşları için 1 Ocak’tan itibaren başlayacaktı.

Elektronik vize, Rusya’nın her yerine kısa süreli ziyarette bulunmak isteyenlerin vize alma sürecini basitleştirme amacı taşıyor. 60 gün geçerlilik süresi olacak tek seferlik elektronik vizeyle 16 gün Rusya’da kalınabileceği belirtilmişti. Şidmi 6 aylık vize uygulaması ile bu konuda da yeni düzenleme bekleniyor. (Türkrus)

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Rusya yeni vize uygulamasına başladı; Daha fazla turist istiyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir