Rusya-Ukrayna görüşmesine ABD gözü

featured

Rusya ile Ukrayna arasında ilk barış görüşmesi sırasında Amerikan Hava Kuvvetleri’nin Ukrayna sınırındaki hareketliliği arttı. Görüşmelerin başlamasının ardından Polonya üzerinden Ukrayna sınırına yaklaşan Boeing RC-135W istihbarat uçağı tur atmaya başladı. Radarda Jake12 uçuş koduyla izlenen uçak, sınırda daireler çizdi. Aynı anda, Ukrayna’ya yakın ülkelerdeki hava sahasında çok sayıda ABD uçakları izlendi.

Belarus sınırında Rusya-Ukrayna görüşmelerin başlamasının ardından ilk olarak Jake12 uçuş kodunu kullanan ABD’nin gelişmiş istihbarat uçağı Flightradar’da belirdi.

Uçak, Ukrayna sınırına yaklaşarak daire çizmeye başladı. Rivet Joint olarak adlandırılan uçak, Amerikan ordusunun en önemli sinyal takip uçağı olarak biliniyor. İstihbarat toplama ve analiz yetenekli uçağın içinde 30 civarında istihbarat görevlisi çalışıyor. Uçak 6 bin 500 kilometre menzile sahip.

Bu uçağın ardından NATO’ya ait Airbus A330 tipi bir askeri uçak da bölgede belirdi. Tanker uçak da havada daireler çizerek bölgedeki diğer uçak ve helikopterlere yakın desteği vermeye başladı. Bu uçağın bölgedeki varlığı, çok sayıda savaş uçağının da bulunma ihtimalini gündeme getirdi.

Flightradar’da halen, Romanya hava sahasında görev yapan ABD tanker uçakları izlenebiliyor. Aynı zamanda bölgede çok sayıda genel maksat askeri helikopterler de izleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Rusya-Ukrayna görüşmesine ABD gözü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir