Rusya Angara roketiyle uzaya gizemli bir uydu fırlattı.. Amacı bilinmiyor…

Rusya bir haftada Dünya yörüngesine üçüncü kez uydu fırlattı. Son fırlatılan uydunun amacı ise hâlâ gizemini koruyor.

featured

Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos tarafından Telegram’da paylaşılan bir gönderide, 15 Ekim 2022 Cumartesi günü Türkiye saati ile saat 22.55’te Plesetsk Uzay Üssü’nden EMKA-3 adlı küçük bir uydunun fırlatıldığı duyuruldu.

Fırlatmanın ardından Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos, “Planan zamanda, uzay aracı hedef yörüngeye fırlatıldı ve Rusya Savunma Bakanlığı’nın yer tesislerinin kontrolü için hizmet vermeye başladı. Uzay aracına Kosmos-2560 seri numarası verildi. Uzay aracıyla istikrarlı bir telemetri bağlantısı kuruldu ve yerleşik sistemleri normal modda çalışıyor” açıklamasında bulundu.

UYDUNUN HANGİ AMAÇLA FIRLATILDIĞI BİLİNMİYOR

150 kilo ağırlığındaki EMKA-3 uydusu, Dünya’nın yaklaşık 300 kilometre üzerinde hizmet verecek. Roscosmos, uydunun hangi amaçla fırlatıldığını ise söylemedi.

Ancak Telegram gönderisinde Savunma Bakanlığı bünyesinde kullanılacağı belirtildiği için uydunun askeri amaçla gizli görevlerde kullanılacağı tahmin ediliyor.

YouTube video

EMKA uydusu daha önce iki kez fırlatıldı. Kosmos 2525 adıyla ilki Nisan 2018’de, Kosmos 2551 kod ayıyla da Eylül 2021’de ikincisi fırlatıldı. Şu anda iki uydu da hizmet vermiyor. Bu nedenle EMKA-3’ün diğer uyduların kısa sürede kullanım dışı kalması nedeniyle fırlatıldığı düşünülüyor.

EMKA-3 misyonu, bir haftadan kısa bir süre içinde Rusya için üçüncü oldu. 9 Ekim Pazar günü bir Soyuz roketi Plesetsk’ten bir GLONASS navigasyon uydusu fırlattı ve bir Proton roketiyle 12 Ekim Çarşamba günü Kazakistan’daki Rusya tarafından işletilen Baykonur Uzay Üssü’nden Angola hükümeti için bir iletişim uydusunu uzaya gönderdi.

KAYNAK: SPACE

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Rusya Angara roketiyle uzaya gizemli bir uydu fırlattı.. Amacı bilinmiyor…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir