Ruslar Türkiye’den korona taşıyor tartışması

featured

Rusya’da Türkiye tatili tartışmaları alevlendi. Rospotrebnadzor’un başkanı Anna Popova’nın Türkiye tatili karşıtı açıklamalarına, Rospotrebnadzor’un eki başkanı, şu an iktidar partisi Birleşik Rusya’nın Duma milletvekili olan doktor Gennadi Onnişenko, Türkiye’ye tatil amaçlı seyahatlerin geçici olarak durdurulması önerisi eklendi.

‘’Enfekte olanların yüzde 90’ı Türkiye’den’’

Rusya’da resmi Halk Sağlığı ve Tüketicisi Hakları Kurumu Rospotrebnadzor’un başkanı Anna Popova, yurt dışından koronavirüsle enfekte olmuş halde Rusya’ya gelenlerin yüzde 90’ının Türkiye’den geldiğini açıklamış ve önlem alınması gerektiğini ileri sürmüştü. Konu Rus medyasında tartışılırken, bir çıkış da Rospotrebnadzor’un eki başkanı, şu an iktidar partisi Birleşik Rusya’nın Duma milletvekili olan doktor Gennadi Onnişenko’dan geldi. TürkRus’ta yer alan habere göre Türkiye tatil yasağı Duma’da gündeme getirildi. Onnişenko’nun ise bu konuda kulis yaptığı belirtildi.
‘’Kendi paramızla bir de koronavirüs getiriyoruz’’

Onnişenko’nun, “Türk ekonomisini desteklediğimiz yetmiyormuş gibi kendi paramızla bir de koronavirüs getiriyoruz. Bu turistik seyahatler yasaklanmalı. Charter seferleri durdurulmalı. Ancak iş amaçlı geziler için bir kısıtlamaya gerek yok” dediği ifade edildi.
Duma’da gündeme geldi
Rusya’ya yurt dışından dönen koronavirüslü kişilerin yüzde 90’ının Türkiye’den geldiğinin açıklanmasının ardından, Moskova ile Ankara’nın iki ülke arasında yolcu uçuşlarını sınırlandırma ihtimalini görüştükleri belirtildi.

‘’Türkiye ile Rusya bazı uçuşları durdurmayı gündeme aldı’’

İnterfaks ajansı, Rusya ile Türkiye’nin, turizm sezonunun bitmesini de göz önünde bulundurarak, bazı uçuşları durdurma konusunu gündeme aldıklarını bildirdi.
İsmi açıklanmayan bir kaynağa dayandırılan haberde, iki ülke arasında öncelikle charter uçuşlarının durdurulabileceği öne sürüldü.
Bir Türk havacılık sektör yetkilisi de bunu doğruladı.
Ancak Kommersant gazetesi, charter uçuşlarının durdurulması değil azaltılmasının gündemde olduğunu, bunun da sezonun bitmesiyle zaten kendiliğinden gerçekleşmeye başladığını yazdı.

Tur operatörleri ne diyor?

Rusya’daki Türkiye tartışmalarına, bu ülkeden Türkiye’ye en çok turist getiren tur operatörlerinin yöneticileri de dahil oldu.
Rus turizm haber portalı TourDom’a konuşan tur operatörlerinin üst düzey yetkilileri, Anna Popova’nın ‘ithal koronavirüs’ açıklamasının geniş kapsamlı etkilere yol açmaması gerektiğini belirtti. Rus taşıyıcıların sürekli olarak Rusya Federal Turizm Ajansı ve Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı ile ile operasyonel iletişim halinde olduklarını belirten tur operatörünün yetkilisi, ”Türkiye’ye hava trafiğinin kısıtlanacağına ilişkin gerçek belirtiler yok. Tur operatörleri Türkiye’ye dönük uçuşları azaltmayı planlıyor ancak bunun nedeni korona değil, sezonun bitmiş olması.” dedi.

‘’Ruslar dokunulmazlık geliştirdi’’

Öte taraftan Rus seyahat uzmanları Rospotrebnadzor’un başkanı Anna Popova’nın Türkiye’ye dönük açıklamalarının talebi çok fazla etkilemeyeceği görüşünde. Uzmanlar, Rus turistlerin çeşitli departmanların ”yüksek perdeden” yaptıkları uyarılara karşı dokunulmazlık geliştirdiğini ifade eden uzmanlar, kısa süre önce Liberal Demokrat Parti’nin milliyetçi başkanı Vladimir Jirinovski’nin de benzer bir çağrıda bulunduğuna ancak çağrının Rus turistlerde karşılık bulmadığına dikkat çekti. (Turizmguncel)

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Ruslar Türkiye’den korona taşıyor tartışması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir